Americká asociace lékařů je proti užívání indexu BMI. Je nepřesný, rasistický a za normální má bílého muže

Americká lékařská asociace (American Medical Association) nedoporučuje používat indikátor BMI, takzvaný body mass index, který se používá jako měřítko pro určení takzvané normální tělesné hmotnosti. Index je podle asociace zastaralý a také od chvíle, kdy se začal používat, napáchal mnoho historických škod včetně rasismu a rasového vyloučení. Upozorňuje na to server Dazed.

Chicago Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

váha, hmotnost

Index nebere v potaz, že optimální a zdravá váha se u jednotlivců mění v závislosti na etnicitě, pohlaví nebo i věku (ilustrační snímek)| | Foto: Annushka Ahuja | Zdroj: Pexels | Licence Pexels,©

Nová politika jedné z největších lékařských organizací v USA American Medical Association vyzývá k tomu, aby lékaři přestali používat BMI jako jediný indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy nebo obezity.

Měřítko je podle asociace zastaralé, nepřesné a nebere v potaz individuální zdravotní stav jednotlivých lidí.

Obézních dětí přibývá. ‚Nechtějí vstávat ani snídat, ve škole neobědvají, asi jsou línější,‘ jmenuje lékařka

Číst článek

Index už asociace nedoporučuje používat třeba v diagnostice obezity nebo i poruch příjmů potravy, protože k určení celkového zdravotního stavu tato metrika nestačí a může opomíjet řadu důležitých faktorů, které mají na zdravotní kondici jednotlivců vliv.

Sportovci? Nadváha

Index například nerozlišuje mezi hustotou tuku, svalů a kostí, což třeba může způsobovat, že většina profesionálních sportovců má podle BMI nadváhu.

Kalifornská univerzita také v roce 2016 zjistila, že BMI skóre hodnotí desítky milionů lidí jako obézní, ale ve skutečnosti jsou zcela zdraví. A naopak, index asi 30 procent lidí hodnotí jako zdravé, ale ve skutečnosti mají zdravotní stav související mimo jiné s tělesnou hmotností nevyhovující.

Index také nebere v potaz rozložení tuku. Například takzvaný viscerální tuk (tedy ten, který obklopuje vnitřní břišní orgány) je pro člověka daleko nebezpečnější, než když se tuk nachází v jiných částech těla, třeba na bocích.

‚Normální‘ evropský muž

Asociace rovněž upozorňuje, že index BMI je problematický i historicky a celá metrika je rasistická. Vychází totiž ze systému, se kterým přišel v roce 1832 belgický astronom a matematik Adolphe Quetelet jako s metodou ke zjištění „normálního člověka“.

Zdravotníci se často chovají k lidem s obezitou tak, že se pacienti cítí zahanbeni. Vyhýbají se proto ošetření

Číst článek

Svou metriku pro zjištění toho, co je „normální“, založil ale na studiu evropských mužů. Sestavil tak průměr pro velice specifickou skupinu lidí.

„BMI je založené především na údajích získaných od předchozích generací bělošské populace. A přestože významně koreluje s množstvím tukové hmoty v obecné populaci, ztrácí předvídatelnost při aplikaci na individuální úrovni,“ napsala ve vyjádření pro CNN asociace.

Queteletův systém se od 80. let 20. století používá po celém světě, ale nebere v potaz, že optimální a zdravá váha se u jednotlivců mění v závislosti na etnicitě, pohlaví nebo i věku.

Některé studie zabývající se BMI zjistily, že index například nadhodnocuje tloušťku a zdravotní rizika u černochů a podhodnocuje zdravotní rizika u asijských komunit.

Barbora Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme