Česko 0:0 Rakousko

Krize osamělosti po třicítce. Kalifornský startup nabízí ‚družinu‘ pro dospělé za 200 dolarů měsíčně

Kalifornský startup Groundfloor chce řešit epidemii izolace a založil klub pro lidi po třicítce. Američané se totiž už v tomto věku často potýkají s nedostatkem přátel. Podle psychologů až polovina lidí v této věkové kategorii cítí osamělost – ať už v souvislosti se ztrátou blízké osoby, přestěhováním do nového města, zdravotními problémy, nebo izolací, kterou přináší práce na dálku.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společenský klub je zaměřený na přátelství

Společenský klub je zaměřený na přátelství | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Groundfloor, klub pro osamělé, o kterém píše The Guardian, vznikl v Bay Area a brzy otevře pobočku v Los Angeles. Společenský klub je zaměřený na přátelství. Od ostatních klubů určených pouze pro pečlivě vybrané členy se liší tím, že je určen spíše hledačům komunity než exkluzivity.

Spoluzakladatel The Groundfloor Jermaine Ijieh říká, že klub poskytuje prostor pro práci a zdravý společenský život. Podle Ijieha není cílem konkurovat WeWork nebo elitním sociálním klubům. Místo toho Groundfloor přirovnává k jakési „družině“, kde děti tráví čas po vyučování – ovšem určené především pro dospělé nad 30 let.

Společenské vakuum

„Jakmile se dostanete do tohoto věku, vždycky se objeví problém,“ říká Ijieh. „Začínáme ztrácet instituce, kde jsme byli zvyklí vytvářet společenství, jako jsou třeba školy. Už když překročíte dvacítku, pomalu se přesouváte do společenského vakua,“ dodává.

Na čekací listině připravované pobočky Groundfloor v losangeleské čtvrti Echo Park je již 2000 budoucích členů. Klub má ale také tři pobočky v oblasti Sanfranciského zálivu, do kterých se přihlásilo téměř 1000 lidí. Tato čísla podtrhují realitu krize osamělosti, a to i vzhledem k členskému poplatku v klubu 200 dolarů měsíčně.

Podle amerického ministerstva zdravotnictví je u osamělých lidí dvakrát vyšší riziko vzniku deprese a také mnohem vyšší riziko srdečních onemocnění, mrtvice, demence či předčasného úmrtí. Více než čtvrtinu amerických domácností momentálně tvoří jediná osoba, což je rekordní počet – třikrát vyšší než v roce 1940.

Tamara Kocourková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme