Fakta o selhání WHO už známe. Teď půjde o vůli států je zveřejnit a komentovat, soudí sinoložka Lomová

Americký prezident Donald Trump pohrozil trvalým zastavením financování Světové zdravotnické organizace. Na twitteru zveřejnil dopis, který zaslal šéfovi WHO. Bílý dům si v něm stěžuje na to, že organizace ignorovala zprávy o šíření koronaviru ve světě.

DNEŠNÍ PLUS Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle Trumpa musí teď WHO hlavně prokázat nezávislost na Číně. Tamní ministr zahraničí Wang I reagoval, že se Spojené státy snaží pošpinit pověst Číny a odvést pozornost od neschopnosti vlastní vlády při řešení koronavirové krize.

Americký prezident dal WHO ultimátum 30 dní na zásadní změny – potom prý definitivně zastaví financování a přehodnotí členství Spojených států v organizaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor se sinoložkou Olgou Lomovou

Podle sinoložky Olgy Lomové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy bude pro WHO obtížné prokázat nestrannost vůči Číně, protože fakta už byla pojmenována: generální ředitel Tedros Adhanom Ghebreyesus pozdržel vyhlášení světového nebezpečí a má velmi blízko k prezidentu Si Ťin-pchingovi.  

„Žádost vyšetřit nestrannost by měla vést k oficiálnímu veřejnému potvrzení té závislosti, i když mám velké pochybnosti, že se to podaří, protože záleží na čínské straně i na celém počtu členských států, které ve svých vazbách a závazcích mohou stát na čínské straně,“ popisuje Lomová.

Pochybnosti o tom, že Peking zakrýval informace o viru a snažil se umlčovat lékaře, kteří upozorňovali na případná rizika, už podle jejího mínění nejsou. „Tady už nejde jen o zjištění faktů, jde o vůli států fakta zveřejnit a komentovat. Složitější než zjišťování, jak to bylo, bude dosažení kompromisu, co by pojmenoval to, že WHO skutečně na začátku zaváhala a udělala to v souladu a přáním Pekingu.“

Budování pozice Číny ve Světové zdravotnické organizaci souvisí s její snahou posilovat vliv ve světě a také „vytlačovat z viditelnosti Tchaj-wan“, který Peking považuje za součást Čínské lidové republiky. První akce, kterou nový ředitel WHO udělal, bylo ukončení pozorovatelského statutu Tchaj-wanu v organizaci, přibližuje Lomová.

„Nejen že se Tchaj-wan příkladně vypořádal s epidemií, ale na samém začátku poslal zprávu a varoval WHO, když tvrdila, že se nemusíme obávat, že Čína to má pod kontrolou a virus není přenosný z člověka na člověk, že přenosný je,“ uzavírá sinoložka.

Jan Bumba, jpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme