Až pětinu Česka zasáhnou dva nejhorší stupně sucha. Vegetace kvůli vyšším teplotám odčerpává více vody

Sucho se má v nadcházejících deseti dnech rozvinout především ve středních polohách a podhorských oblastech. Dva nejhorší stupně sucha mají zasáhnout až pětinu rozlohy Česka. Mírné a horší sucho se dá za deset dnů očekávat na polovině území republiky, vyplývá z predikcí modelů, které vědci prezentují na webu Intersucho. Důvodem budou vysoké teploty, které mají v Česku panovat od druhé poloviny tohoto týdne, s maximálně průměrnými srážkami.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

Až pětinu Česka zasáhnou dva nejhorší stupně sucha, varují vědci (ilustrační foto) | Foto: Katherine Vašíčková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Důvodem rychlého rozvoje sucha po srážkově nadprůměrném únoru a průměrném březnu jsou především teploty. Kvůli nim se začala vegetace velmi brzy probouzet a odčerpává vodu v z půdy. Stejně tak teploty, které už v posledních dnech přesahovaly dvacet stupňů a v dalších dnech se mají pohybovat okolo 25 stupňů, výrazně zvýší vypařování vody.

Sucho vědci určují jako poměr aktuálního stavu vody v půdě do jednoho metru a průměru stavu vody v půdě za roky 1961 až 2010.

Zatímco v březnu bývalo obvyklé, že se voda v podhorských oblastech či ve středních polohách ještě doplňovala z tajícího sněhu, letos už v březnu voda v půdě naopak ubývala. A ubývat bude nadále. Proto sucho postihne zmíněné oblasti.

Nezasáhne naopak zatím jižní Moravu či Hanou a širokou oblast severozápadních Čech a oblast severně od Prahy, protože jde o výrazně sušší oblasti, kde je nedostatek vody spíše standardem.

Pro zemědělce mělo snižování zásob vody v půdě zatím spíše příznivé důsledky, protože mohli vjet s technikou do polí, ovšem velmi brzy může být vody nedostatek. „Půda bude hodně vysychat pod obvyklé hodnoty ve vrstvě do 40 centimetrů,“ uvedli vědci v komentáři k výhledu na další dny.

Podle dlouhodobého výhledu se mají i dubnové teploty pohybovat nad průměrem, navážou tak na extrémně teplý únor i velmi teplý březen, přičemž množství srážek má být spíše nižší či průměrné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme