Stalin jí dal medaili, pak skončila v gulagu. Příběh Evženie Věsnikové odkryli historici téměř náhodou

Náhody historikům přejí. Jedna taková vedla k odhalení neznámého příběhu Evženie Věsnikové rozené Němečkové. Ta dostala v roce 1936 medaili od Stalina a pár měsíců na to skončila v gulagu. Vdala se totiž za rudého komisaře Věsnika, který byl sice vlivným bolševikem, ovšem jak už to v Rusku bývá, skončil na popravišti a jeho manželka v pracovním táboře a ve vyhnanství. V Moskvě stále žije jejich vnuk Anton.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evženie Věsniková na portrétu nakresleném jejím bratrem Konstantinem

Evženie Věsniková na portrétu nakresleném jejím bratrem Konstantinem | Foto: Archiv rodiny Věsnikových | Zdroj: Gulag.cz

Spletitý příběh objevil náhodou zakladatel projektu Gulag.cz a předseda české pobočky ruského sdružení Memorial Štěpán Černoušek.

„Když jsme byli před 2,5 lety na expedici v Kazachstánu a dokumentovali gulagy, dojeli jsme i na místo bývalého ženského tábora Alžir. V muzeu jsme narazili na jména tří žen s českým původem. Mě to velmi zaujalo a řekl jsem si, co je to za ženy, to musím něco vypátrat,“ vypráví Černoušek.

Hledali ráj na zemi, čekal je gulag. I to patří k východní frontě 2. světové války

Číst článek

„V muzeu měli pár strohých údajů. Jméno, narození a u Jevgenie Věsnik poznámku, že pocházela ze Žitomiru. O městě vím, že tam žila velká česká komunita, takže jsem se ponořil do genealogických ruských a ukrajinských webů. Našel jsem, že se za svobodna jmenovala Němečková, napsal jsem správcům webu o víc informací a jednoho dne mi přišel dopis od vnuka paní Němečkové, od Antona Věsnika.“

K jeho překvapení ale dopis z Moskvy vůbec nesouvisel s jeho pátráním v genealogických databázích, všechno bylo jinak. „Zatímco já jsem se snažil nahnat potomky Evženie, oni sami dohnali mě. Tento Anton Věsnik totiž přijel do stejného muzea v Kazachstánu, kde jsme byli my. Pátral tam po své babičce. A když mu řekli, že jsem se o to zajímal i já, dali mu moji adresu a takhle jsme se potkali,“ pokračuje.

„On dneska žije v Moskvě a řekl mi spoustu detailů nejenom o své babičce, ale celé široké rodině. Taky mi řekl, že babička Evženie byla sestřenicí Zdeňka Němečka a to jsem šel do kolen,“ popisuje Černoušek.

Rodina Němečkových

Zdeněk Němeček byl totiž významný československý legionář, spisovatel, odbojář a diplomat, který po komunistickém převratu utekl do Spojených států. Do carského Ruska se dostal kolem roku 1910 jako zaměstnanec firmy Laurin a Klement a se svojí sestřenicí Evženií byl až do jejího zatčení v pravidelném kontaktu. 

Mléko rozdělovali sekyrou. Před 80 lety po amnestii Moskva propustila z gulagů vězněné Čechoslováky

Číst článek

Celá široká rodina patřila mezi vlivné osoby, byli to kněží, umělci, diplomaté. Někteří odjeli z Ruska s bělogvardějci zpět do Československa, z jiných se stali komunisté a mnohdy nedopadli dobře. Kromě Evženie skončil v Gulagu například i její bratr Konstantin Němeček. 

Během Velkého teroru soudruha Věsnika bolševici popravili, jeho ženu jako manželku vlastizrádce poslali do gulagu a vyhnanství. Jejich syna Jevgenie odvezla policie, podařilo se mu ale při transportu utéct a život mu zachránili známí jeho otce, včetně tehdejší formální hlavy Sovětského svazu Michaila Kalinina.

Po válce se Jevgenij stal významným sovětským hercem s titulem Národní umělec. O své minulosti ale do rozpadu Sovětského svazu nemluvil, aby neublížil slibné kariéře. Také Evženie Němečková nikdy žádné vzpomínky na gulag nesepsala, podle vnuka Antona všechny písemnosti spálila a snažila se zapomenout. Anton Věsnik se naopak snaží detaily rodinné historie vypátrat a nehledě na současnou válku shání informace i z české strany.

Celý spletitý příběh, který zpracoval Štěpán Černoušek, najdete na webu Gulag.cz.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme