Cyklokrosařům kraloval při SP v Plzni Albert, Šimůnkovi bláto nevyhovovalo

Závod Světového poháru cyklokrosařů v Plzni se jel především v belgické režii. Suverénní vítězství si připsal úřadující mistr světa Niels Albert. Na stupně vítězů se na blátivém okruhu probojovali Klaas Vantournout a obhájce prvenství v seriálu Kevin Pauwels, který zvítězil před týdnem v úvodním podniku SP v Táboře. Nejlepší z českých jezdců Radomír Šimůnek obsadil 14. místo.

Cyklokros je pot a dřina v nevybíravých podmínkách.

Cyklokros je pot a dřina v nevybíravých podmínkách. | Foto: Tomáš Adamec

Belgičané obsadili prvních sedm míst a až na osmé příčce narušil jejich nadvládu Francouz Francis Mourey. Niels Albert si zopakoval v Plzni triumf z roku 2009, kdy na západě Čech startoval rovněž v duhovém trikotu světového šampiona. Ve Světovém poháru vyhrál poprvé od ledna 2011, kdy vítězstvím v nizozemském Hoogerheide zpečetil celkové prvenství v seriálu.

Radomír Šimůnek bojoval stejně jako ostatní v takovém blátě, které bylo typické spíše za časů jeho otce, řekl: „Ke konci už mi prostě chyběly síly na to, abych tady bojoval trochu lépe. Dvakrát jsem vypadl a to mě vždycky rozhodilo z rytmu. Možná i trochu nešťastně nás rozhodčí nechali jet o kolo víc, na tak těžké trati mohli být trochu víc shovívavější.“

„Bojoval jsem jako lev. Děkuji divákům za podporu. Když jsem dojel do cíle moc sil mi nezbývalo. V posledním kole jsem zase chytil trochu rytmus, ale to už bylo pozdě, protože jsem dva okruhy odjel bez rytmu, proto jsem nemohl o desátou příčku víc zabojovat,“ mrzelo ho v cíly.

00:00 / 00:00

Rozhovor s nejlepším z Čechů Radomírem Šimůnkem mladším

Po projetí finišem Šimůnek divákům zatleskal a pak ukázal gesto, jako by si prstem podřízl krk. Byl vyčerpaný, protože na trati byla vrstva tak deseti patnácti centimetrů bahna.

„I když včera byla vydatná sněhová nadílka, tak jsem to nečekal. Věřil jsem, že to bude trochu sušší. Nejsem zastáncem takového povrchu, ale je to pro všechny stejné. Měl bych umět zajet na všem.“

Mezi ženami se i ve druhém závodě Světového poháru na českém území vměstnala do elitní desítky cyklokrosařka Pavla Havlíková, když dojela na desáté příčce. Vítězství v Plzni slaví Američanka Katherine Comptonová před dvojicí Britek Helen Wymanovou a Nikki Harrisovou.

Karel Hník dojel v kategorii do 23 let desátý. Mezi juniory skončil nejlepší z Čechů Karel Pokorný osmý.

Druhý závod Světového poháru v cyklokrosu v Plzni:

Muži (19,83 km):
1. Albert 1:08:26, 2. Vantournout -36, 3. Pauwels -45, 4. Meeusen -54, 5. Wellens -1:09, 6. Nijs -1:31, 7. Aernouts (všichni Belg.) -2:14, 8. Mourey (Fr.) -2:45, 9. Van Amerongen (Niz.) 2:58, 10. Taramarcaz (Švýc.) -3:04, ...14. Šimůnek -3:45, 22. Bína -5:01, 24. Dlask -5:18, 33. J. Polnický -6:33, 36. Kášek -7:05, 39. Petruš -8:07, 42. Bambula, 43. Kyzivát (všichni ČR) oba -1 kolo

Průběžné pořadí SP (po 2 z 8 závodů): 1. Albert, 2. Pauwels oba 145, 3. Vantournout 130, 4. Meeusen 106, 5. Nijs 105, 6. Van der Haar (Niz.) 98, ...12. Šimůnek 77, 20. Bína 59, 23. J. Polnický 52, 34. Petruš 32, 37. Dlask 27, 38. Kášek 26, 40. Kyzivát 23, 47. Bambula 15

Ženy (9,95 km):
1. Comptonová (USA) 41:18, 2. Wymanová -15, 3. Harrisová (obě Brit.) -29, 4. Van Paassenová (Niz.) -30, 5. Kupfernagelová (Něm.) -32, 6. Achermannová (Švýc.) -1:00, ...10. Havlíková -2:20, 29. Mikulášková -7:27, 32. Štěpánová (všechny ČR) -1 kolo

Průběžné pořadí SP (po 2 z 8 závodů): 1. Comptonová 110, 2. Van Paassenová 100, 3. Wymanová 95, ...8. Havlíková 48, 23. Mikulášková 17, 29. Štěpánová 4

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít