Koncert rozhlasových symfoniků ve znamení inspirace Amerikou. Slavný virtuos zahraje Dvořáka

Amerika jako inspirace tří skladeb slovanských autorů bude leitmotivem koncertu rozhlasových symfoniků v pondělí 10. října. Violoncellový koncert h moll Antonína Dvořáka zahraje francouzský virtuos Jean-Guihen Queyras. Nový šéfdirigent Petr Popelka dále s orchestrem uvede symfonické preludium Skála od Bohuslava Martinů a Stravinského Symfonii o třech větách. Přímý přenos koncertu vysílá Český rozhlas Vltava, záznam nabídne Český rozhlas D-dur.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Queyras se s ohromující samozřejmostí pohybuje mezi poučenou interpretací staré hudby  a intenzivním kontaktem se současnými tvůrci

Queyras se s ohromující samozřejmostí pohybuje mezi poučenou interpretací staré hudby a intenzivním kontaktem se současnými tvůrci | Foto: Arturs Kondrats | Zdroj: Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Bohuslav Martinů napsal Skálu pro Clevelandský orchestr a dirigenta George Szella; objednávka souvisela s oslavami 40. výročí vzniku tělesa.

Rozhlasoví symfonici zahájí sezonu koncertem s novým šéfdirigentem a světovým houslistou

Číst článek

Námět našel ve zprávě guvernéra Williama Bradforda o vylodění evropských průkopníků na východním pobřeží v Nové Anglii kolem roku 1620.

Původem maďarský umělec George Szell odešel do USA před nacisty, stejně jako Bohuslav Martinů, který se musel za oceánem pracně aklimatizovat. Renomé získával postupně, zejména díky sérii mistrovských symfonií a skladeb pro významné sólisty a soubory.

Také Igor Stravinskij se uchýlil do USA před nacistickou hrozbou. Prvním velkým dílem, které na americké půdě složil, byla neoklasická Symfonie o třech větách.

Ačkoliv ruský skladatel většinou popíral mimohudební inspirace ve své tvorbě, v souvislosti se symfonií nepokrytě mluvil o druhé světové válce a radosti nad postupem spojeneckých sil, která se promítla do charakteru třetí věty díla.

Během svého pobytu ve Spojených státech, byť o půlstoletí dříve, napsal Antonín Dvořák geniální Koncert pro violoncello a orchestr h moll. Koncipoval ho velkoryse, aniž by ovšem jakkoli potlačil intimitu hudby – posmutnělost pramenící z přesycení velkoměstským ruchem i ze stesku po dětech, přátelích a přírodě.

Silnou inspirací při tvorbě bylo i úmrtí Josefiny Kounicové, Dvořákovy švagrové, jeho první a nenaplněné lásky.

K provedení díla, které se stalo jedním z pilířů cellové literatury a nejoblíbenějším instrumentálním koncertem vůbec, se na pozvání Symfonického orchestru Českého rozhlasu vrátí francouzský virtuos Jean-Guihen Queyras.

Petr Popelka se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu uvede symfonické preludium Skála od Bohuslava Martinů a Stravinského Symfonii o třech větách | Foto: Vojtěch Brtnický | Zdroj: Český rozhlas

Queyras je plně oddaný hudbě, dbá na souznění interpreta i posluchače s vnitřní motivací skladatele. Tomuto přístupu se naučil od Pierra Bouleze, s nímž navázal dlouholetou uměleckou spolupráci, a předává ho dále jako profesor na Hudební akademii ve Freiburgu a umělecký ředitel festivalu „Rencontres Musicales de Haute-Provence“ ve Forcalquier.

Queyras se s ohromující samozřejmostí pohybuje mezi poučenou interpretací staré hudby a intenzivním kontaktem se současnými tvůrci.

Ve světové premiéře uvedl díla skladatelů, jako jsou mj. Ivan Fedele, Gilbert Amy, Bruno Mantovani, Michael Jarrell, Johannes Maria Staud, Thomas Larcher a Tristan Murail

SOČR, afo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme