Ve Francii protestovalo o 15 tisíc žlutých vest méně než minulý víkend. V Paříži policisté zatkli 223 lidí
Do protestu takzvaných žlutých vest se v sobotu po celé Francii zapojilo 69 tisíc demonstrantů, zatímco před týdnem jich do ulic vyšlo 84 tisíc. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na odhad francouzského ministerstva vnitra. V Paříži přerostly protesty v násilí, podle místních úřadů bylo v metropoli 223 lidí zatčeno.
V Paříži zasahovala policie především na náměstí Bastily, kde se sešly čtyři různé průvody. Radikální demonstranti na členy bezpečnostních sil házeli kameny, policisté proti nim zakročili slzným plynem a vodními děly.
Francie zažívá jedenáctý ‚žlutý‘ víkend. V Paříži se sešlo okolo 80 tisíc demonstrantů
Číst článek
Střety se odehrály i v dalších městech jako v západofrancouzském Nantes či v Montpellier na jihu země, kde byl jeden z policistů zraněn „pyrotechnickým zařízením“.
Střety se odehrály i v dalších městech jako v západofrancouzském Nantes či v Montpellier na jihu země, kde jednoho z policistů zranilo „pyrotechnické zařízení“.
Vážné zranění
Jeden z výrazných představitelů hnutí žlutých vest Jérôme Rodrigues byl v sobotu vážně raněn, do oka jej podle jeho právního zástupce zasáhl gumový projektil. „Je v šoku. Utrpěl tělesné postižení na celý život. Je to tragédie pro něj i jeho rodinu,“ řekl Philippe de Veulle televizi BFM a dodal, že jeho klient bude policii žalovat.
Rodrigues, jehož na facebooku sleduje 50 tisíc lidí, před střetem s policií živě přenášel pomocí sociální sítě protest v Paříži. V nemocnici byl uveden do umělého spánku. Řekl, že ho zasáhla i další kontroverzní zbraň pořádkové policie - u nohy mu prý vybuchl speciální zásahový granát.
Dnes se v Paříži uskuteční demonstrace za „obranu demokracie a institucí“, tedy proti žlutým vestám, kterou pořádají hnutí takzvaných červených šátků a modrých vest.
Proti restriktivní fiskální a sociální vládní politice protestují Francouzi od poloviny listopadu. První vlny protestů 17. listopadu se zúčastnilo 282 tisíc osob. Demonstranti, z nichž značnou část tvoří lidé s nižšími příjmy, upozorňují na vysoké ceny a tvrdí, že prezident Emmanuel Macron ignoruje potřeby běžných občanů a prosazuje reformy sloužící bohatým.