WHO doufá, že pandemie koronaviru bude kratší než španělská chřipka a potrvá méně než dva roky

Světová zdravotnická organizace (WHO) doufá, že pandemie způsobená koronavirem bude za méně než dva roky minulostí. Řekl to v pátek podle agentury Reuters šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Poukázal na to, že dva roky trvala pandemie španělské chřipky, která propukla v roce 1918. WHO v pátek rovněž doporučila, aby děti od 12 let nosily roušky stejně jako dospělí.

Ženeva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Světové zdravotnické organizace  Tedros Adhanom Ghebreyesus

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

WHO byla vždy opatrná v odhadech toho, jak rychle se podaří pandemii zastavit, protože dosud není k dispozici prověřená očkovací látka.

Nyní organizace doufá, že pandemie bude kratší než španělská chřipka a potrvá méně než dva roky, pokud se svět sjednotí a nalezne vakcínu.

Španělská chřipka se zastavila po dvou letech, připomněl Tedros. „A v naší nynější situaci s větším množstvím technologií a samozřejmě s větším propojením má virus lepší možnosti se šířit, může se rychle stěhovat, protože dnes jsme více propojeni,“ upozornil šéf WHO na brífinku v Ženevě.

„Ale zároveň také máme technologii na to, abychom ho zastavili a znalosti, jak ho zastavit. Takže máme nevýhodu globalizace, blízkosti, propojenosti, ale výhodu lepších technologií,“ řekl Tedros. „A tak doufáme, že tuto pandemii ukončíme za méně než dva roky,“ dodal a vyzval státy k „národní jednotě“ i „globální solidaritě“.

Suverenita Spojených států nebo rostoucí moc Číny. Proč Trump opouští mezinárodní organizace?

Číst článek

Za klíčové Tedros označil maximální využití nástrojů, které už máme k dispozici, a vyjádřil naději, že přibudou další, jako je vakcína.

WHO v pátek rovněž zveřejnila doporučení, aby děti ve věku 12 let a starší nosily roušky za stejných podmínek jako dospělí, „zvláště pokud nemohou zaručit odstup alespoň jednoho metru od ostatních a pokud je přenášení v dané zóně rozšířené“.

Infekční nemoc covid-19 dosud celosvětově chytilo téměř 23 milionů milionu lidí a téměř 800 tisíc lidí s nákazou zemřelo.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme