Tchajwanští progresivisté ztrácejí před volbami hlasy. Mladé voliče z generace Z jim přebírá nová strana

Již tuto sobotu se na Tchaj-wanu konají prezidentské volby, které rozhodnou o dalším směřování země a o jejím vztahu k Číně. Do nikdy nekončícího duelu mezi Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) a konzervativním Kuomintangem (KMT) se vklínila nová strana. Tchajwanská lidová strana (TPP) v čele s prezidentským kandidátem Kche Wen-čeem přebírá konkurentům mladé voliče, kterým se nelíbí dlouholetý systém dvou stran.

Tchaj-wan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kche Wen-čeovi (TPP) podporovatelé na předvolební akci v Kao-siungu.

Kche Wen-čeovi (TPP) podporovatelé na předvolební akci v Kao-siungu. | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Letošní prezidentské volby na Tchaj-wanu se od předchozích liší. Místo běžného duelu dvou dominujících stran, což je systém, který lze znát třeba z prezidentských voleb ve Spojených státech, se do boje o prezidentské křeslo přidala ještě třetí strana. TPP v čele s bývalým profesorem Kche Wen-čeem sice vznikla až v roce 2019, ale velmi rychle si našla cílovou skupinu mezi mladými, primárně z takzvané generace Z.

Kche byl kdysi starostou Tchaj-peje, ale on ani jeho TPP nikdy nezastávali celostátní funkce. Nedostatek politických zkušeností však není pro jeho voliče překážkou. „Myslím, že ačkoli je Kche úplně nová volba, soudě podle jeho názorů a vyjadřování lze pochopit jeho úmysly,“ řekla 28letá Vivian zpravodajskému portálu Al-Džazíra.

Vivian uvedla, že před čtyřmi lety v prezidentských volbách 2020 volila současnou DPP, stejně jako mnoho dalších mladých lidí. Tentokrát je to však jiné. Vivian chce změnu oproti obvyklému soupeření dvou stran mezi DPP a KMT, a není sama. To by mohlo být znepokojivé znamení pro letošního progresivistického prezidentského kandidáta Williama Laje (DPP).

Prezidentský kandidát William Laj při předvolební kampani v Tchaj-peji | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Oslovení mladých lidí je nejnovější výzvou pro politickou stranu, která se dříve musela potýkat s problémy, jako je stanné právo, zavedené konzervativní stranou KMT, která stála v čele Tchaj-wanu od 40. let 20. století do roku 2000, či kontroverze ohledně zatčení svého prvního prezidenta Čchen Šuej-biana v roce 2008 kvůli obvinění z korupce.

Úspěchy DPP oživilo v roce 2014 Slunečnicové hnutí, klíčový studentský protest proti kontroverzní obchodní dohodě, která by Pekingu poskytla větší vliv na Tchaj-wan. Když DPP absorbovala mnoho aktivistů Slunečnicového hnutí, získala si strana trvalou popularitu u mnoha mileniálů a osm let v prezidentském paláci.

Druhá generace demokracie

Nyní, o deset let později, se na Tchaj-wanu objevuje nová, silná generace voličů z generace Z a mladších mileniálů narozených na přelomu 90. a 90. let 20. století. Ta vnímá DPP ne jako stranu outsiderů, kterou dříve byli, ale jako „součást establishmentu“.

Někteří členové DPP mají pro tuto skupinu mladých voličů dokonce název: ming-ču fu-er-taj neboli „druhá generace demokracie“. Tento výraz využívá hanlivého označení fu-er-taj, jako označení pro lidi, kteří se narodili do bohatství.

Na Tchaj-wanu vyrostli ming-ču fu-er-taj dlouho po skončení stanného práva v roce 1987 nebo po studentském hnutí White Lily v roce 1990, které vedlo k prvním demokratickým volbám na ostrově. Tito voliči ve věku od 20 do 29 let (voliči na Tchaj-wanu musí být starší 20 let – pozn. red.) tvoří podle Ústřední volební komise více než 14 % voličů.

Světové volby 2024: Soupeření o amerického prezidenta, eurovolby i hlasování na Tchaj-wanu

Číst článek

„Mladší lidé nemají zkušenosti s bojem za demokracii. Historii demokracie na Tchaj-wanu znají jen z učebnic, ale nevědí, jak za ni bojovali lidé jako náš prezident a vlastně mnozí další,“ řekla Al-Džazíře třicetiletá kandidátka DPP do parlamentu Chuang Ťie.

Chuang se zamýšlela nad tím, zda tento mírný pocit apatie není také známkou úspěchu tchajwanské demokracie; že lidé již nemusí bojovat za své politické a občanské svobody. „Možná je to pro mladou generaci dobře, protože si mohou užívat svobody a demokracie a nemusí o tom přemýšlet,“ řekla.

Každodenní starosti mladých Tchajwanců

Letošní kampaň se podle Chuang vede převážně na domácí půdě, zatímco regionální a globální události, které ovlivnily volby v roce 2020, jako například demokratické protesty v Hongkongu, ustoupily do pozadí.

Aby se v Číně opravdu něco změnilo, musel by nejdřív Si Ťin-pching zemřít, říká sinoložka Lomová

Číst článek

Mnohé obavy mladých Tchajwanců jsou podobné problémům, s nimiž se potýkají mladí lidé jinde ve světě, jako jsou rostoucí životní náklady ve velkých městech či problém s dostupným bydlením což se DPP za posledních osm let nepodařilo vyřešit.

Kcheovi příznivci hovoří o tom, že se jim líbí jeho přímý styl komunikace a využívání sociálních médií jako například využívání živého vysílání TPP na facebooku a instagramu, díky němuž se voliči cítí straně blíže a mohli jejím členům přímo klást otázky.

Kche je jediným hlavním kandidátem, který je trendem na TikToku na Tchaj-wanu, kde 11. ledna hashtag #柯文科2024 (#Kche Wen-če 2024) patřil mezi 20 nejsledovanějších.

Kche Wen-če (TPP) | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Ne všichni mladí Tchajwanci vidí bývalého starostu Tchaj-peje v tak pozitivním světle.

„Kche sice umí mluvit s voliči a říkat jim to, co chtějí slyšet, ale chybí mu potřebné zkušenosti a pověření v oblasti vedení“, uvedl šestadvacetiletý Čchen Šu-wej.

Kche také ztratil část podpory voličů po přerušeném pokusu o společnou kandidátku s KMT v listopadu, což zanechalo otázky ohledně jeho vyjednávacích schopností a politické obratnosti.

Přestože se Kcheova strana staví do pozice jakési třetí cesty, některé jeho politické kroky jsou podobné těm, které nabízejí ostatní strany.

Vyzval Tchaj-wan k obnovení rozhovorů o obchodní dohodě s Čínou, kterou vedla právě KMT a která před deseti lety vyvolala Slunečnicové hnutí.

Stejně tak jeho podpora zachování „statu quo“ Tchaj-wanu je velmi podobná oběma stranám. Někteří analytici již předpověděli, že tchajwanská politika vůči Číně zůstane do značné míry stejná bez ohledu na to, kdo vyhraje prezidentské volby.

Daniel Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme