Česko je 20. nejšťastnější zemí světa, uvádí OSN. První místo znovu připadlo Finsku
Nejšťastnější zemí na světě se letos, stejně jako loni stalo Finsko. V žebříčku 156 zemí se za ním umístilo Dánsko, Norsko, Island a Nizozemsko. Česká republika si o jednu příčku polepšila, vyměnila si místo se Spojenými arabskými emiráty a stala se 20. nejšťastnější zemí světa. Uvádí to zpráva, kterou každoročně vypracovává agentura OSN.
Zpráva hodnotila země v šesti klíčových kategoriích, kterými je příjem, svoboda, důvěra, střední délka života, sociální podpora a štědrost.
Mladí v Keni nebo Mexiku vidí svou budoucnost lépe než Švédové či Němci
Číst článek
„První desítka zemí je silná ve všech šesti kategoriích,“ uvedl spoluautor zprávy John Helliwell, emeritní profesor Univerzity Britské Kolumbie. A to neplatí jen pro rodilé obyvatele. „Pravdou je, že loni byli všichni Finové šťastnější než obyvatelé ostatních zemí, ale také jejich přistěhovalci byli nejšťastnějšími přistěhovalci na světě. Není to o finské DNA. Je to o způsobu života,“ řekl Helliwell.
Poukázal na to, že lidé ve Finsku platí vysoké daně za sociální záchrannou síť, důvěřují své vládě, žijí ve svobodě, jsou velkorysí a starají se jeden o druhého.
Pokles velmocí
Rozdíly mezi prvními zeměmi jsou malé a pořadí se každoročně mírně mění. Letos stanulo na šesté příčce Švýcarsko, následuje Švédsko, Nový Zéland, Kanada a desítku nejšťastnějších uzavírá Rakousko, které vytlačilo Austrálii na 11 místo. Česká republika se posunula z 21. na 20. místo a Slovensko vystoupilo na 38. z loňského 39. místa.
DATA: Konec blbé nálady. Češi v pocitu životního štěstí dohnali Západ
Číst článek
Mezi prvními deseti státy neskončila žádná ze supervelmocí. Spojené státy si o jednu příčku pohoršily a skončily na 19. místě. Británie si sice o tři příčky polepšila a stanula na 15. místě, ale pohoršilo si Německo z 15. na 17. místo, Japonsko z 54. na 58., Rusko z 59. na 68. a Čína z 86. na 93. místo.
Nejvíce nešťastní jsou podle průzkumu lidé v Jižním Súdánu, který skončil na 156. místě. Před ním se umístila Středoafrická republika (155.), Afghánistán (154.), Tanzanie (153.) a Rwanda (152.).