‚Zneužívají státní moc.‘ Spojené státy uvalily další sankce na asijské politické představitele

Spojené státy v pátek uvalily sankce kvůli porušování lidských práv na desítky osob z Číny, Barmy, Severní Koreje a Bangladéše. K sankcím na vedení Barmy se přidala rovněž Británie a Kanada. Postihy mířící na Korejskou lidově demokratickou republiku jsou první, které přijala současná vláda prezidenta Joea Bidena proti tamnímu režimu. Spojené státy sankce oznámily při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden vystoupil na 76. Valném shromáždění Organizace spojených národů

Spojené státy rovněž zakázaly americké investice do společnosti SenseTime Group, která je podle nich součástí čínského „vojensko-průmyslového komplexu“ | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

„Naše dnešní kroky, zejména ty ve spolupráci se Spojeným královstvím a Kanadou, vysílají zprávu, že demokracie po celém světě zakročí proti těm, kteří zneužívají státní moci, aby způsobovali utrpení a útlak,“ uvedl ve vyjádření náměstek ministryně financí Spojených států Wally Adeyemo.

Sankce míří mimo jiné na současného a bývalého guvernéra provincie Sin-ťiang, pod jejichž vedením „bylo zadrženo více než milion Ujgurů a dalších příslušníků převážně muslimských etnických menšin,“ uvedlo ve vyjádření ministerstvo financí.

USA jsou připravené bránit spojence NATO. V případě ruské agrese uvalí sankce, ‚jaké režim ještě neviděl‘

Číst článek

Spojené státy rovněž zakázaly americké investice do společnosti SenseTime Group, která je podle nich součástí čínského „vojensko-průmyslového komplexu“. Firma podle Washingtonu vyvinula software na rozpoznávání obličejů, který dokáže určit etnikum sledovaných osob a soustředí se zejména na rozeznávání etnických Ujgurů.

Západní experti dlouhodobě tvrdí, že Čína zadržela přes milion příslušníků etnických menšin, zejména Ujgurů, v masových vězeňských táborech, v nichž jim vnucuje čínskou většinovou kulturu a snaží se je přesvědčit k odklonu od islámu.

Kromě toho v provincii provozuje rozsáhlý monitorovací systém s využitím pokročilých technologií. Spojené státy již dříve prohlásily, že se podle nich Peking v oblasti dopouští genocidy.

Čína však tato tvrzení popírá a tvrdí, že se jedná o rekvalifikační tábory.

V Severní Koreji míří sankce na tamní prokuraturu a na bývalého ministra sociálních věcí a současného šéfa severokorejských ozbrojených sil. V Barmě sankce míří rovněž na armádní představitele.

Biden v pátek uzavře virtuální „Summit pro demokracii“, na který pozval lídry více než stovky zemí včetně České republiky. Ve čtvrtek ve svém úvodním projevu řekl, že ochrana práv a svobod tváří v tvář nárůstu autoritářství ve světě je rozhodující výzvou nynější doby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme