Soud řeší žalobu Němky, které antikoncepce firmy Bayer údajně způsobila plicní embolii
Německý farmaceutický gigant Bayer se dnes ocitl před soudem na jihu Bádenska-Württemberska. Firmu zažalovala mladá žena, která tvrdí, že jí antikoncepční pilulka Yasminelle způsobila dvojitou plicní embolii. Německá společnost už v podobných soudních přích ve Spojených státech vyplatila jako odškodné miliardy dolarů.
Felicitas Rohrerová v roce 2009, kdy jí bylo 25 let, náhle zkolabovala a její srdce se na 20 minut zastavilo.
Lékaři museli ženě provést otevřenou operaci srdce, při které zjistili, že jí hlavní tepny do plic zablokovaly krevní sraženiny.
Rohrerová tvrdí, že ona ani nikdo v rodině netrpěl poruchami srážlivosti krve, neměla nadváhu, nekouřila a pravidelně cvičila. Lékaři nenašli jiný důvod plicní embolie než právě hormonální antikoncepci Yasmenille, kterou tehdy žena několik měsíců používala.
V Německu začal soudní proces týkající se antikoncepce Yasminelle. Případ sleduje redaktor Viktor Daněk
Po firmě Bayer, která preparát vyrábí, Rohrerová požaduje peněžité odškodné ve výši 200 tisíc eur (v přepočtu skoro 5,5 milionu korun), jednak za to, čím si při zástavě srdce musela projít, a také za následky. Žena totiž teď musí preventivně užívat léky na ředění krve, které mají vedlejší účinky, mimo jiné snižují šanci na otěhotnění.
Světová zdravotnická organizace už v roce 2009 vydala doporučení, aby gynekologové hormonální antikoncepci vůbec nepředepisovali ženám, které trpí obezitou, nebo kuřačkám. Lékaři i v České republice ale toto doporučení často nerespektují.
Přitom právě obezita, kouření nebo nepříznivá rodinná anamnéza významně zvyšují riziko tvorby krevních sraženin, které mohou způsobit trombózu v končetinách, plicní embolii, a dokonce smrt. Ostatně i v příbalovém letáku Yasminelle je uvedený seznam případů, kdy by ženy vůbec antikoncepci užívat neměly.
Podle firmy leží odpovědnost na lékaři, v USA už musela platit miliardy
Firma Bayer trvá na tom, že její pilulky jsou bezpečné, pokud se užívají správně. Upozorňuje, že otázka předepsání antikoncepce je odpovědností také ošetřujícího lékaře.
O možných rizicích hormonální antikoncepce mluvil ve vysílání ČRo Plus gynekolog a porodník Alexandr Barták
V podobných případech ve Spojených státech už ale stejná firma už musela vyplatit v soudních přích miliardy dolarů odškodného, a to i v případě výrobků ze stejné řady, jako je antikoncepce Yasminelle. Nicméně americký soudní systém je jiný než ten evropský, takže výsledek soudního sporu lze těžko odhadovat.
Případ Felicitas Rohrerové je vůbec první svého druhu v Německu. V zemi už vzniklo hnutí, které požaduje plošný zákaz všech antikoncepčních pilulek, které jako účinnou látku obsahují hormon drospirenon. Pokud by uspělo, nebylo by to poprvé, kdy by Bayer musel z trhu své výrobky stahovat.
Loni například zastavil ve Francii prodej přípravku Diane-35, se kterým byly spojeny čtyři případy úmrtí na trombózu. Šlo ale o hormonální přípravek určený na léčbu na akné. A to je právě druhým důvodem dalšího odporu. Kritici upozorňují na to, že hormonální antikoncepce bývá gynekology často předepisována zbytečně jako lék na akné.