‚Víkend na Slovensku pro vyřešení míru na Ukrajině.‘ Slovenští kandidáti na prezidenta se utkali v debatě

Vůbec poprvé se společně v předvolební debatě sešla kompletní desítka kandidátů na slovenskou hlavu státu, a to ve středeční diskusi veřejnoprávní televize RTVS. Ve více než tříhodinové relaci na sebe soupeři nemohli reagovat, její hlavní událostí se tak stalo odstoupení krajně pravicového kandidáta Róberta Švece, který následně podpořil expředsedu Nejvyššího soudu Štefana Harabina. První kolo volby slovenského prezidenta proběhne v sobotu.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská debata na RTVS. Zleva Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič, Milan Náhlik, Peter Pellegrini, Róbert Švec

Prezidentská debata na RTVS. Zleva Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič, Milan Náhlik, Peter Pellegrini, Róbert Švec | Zdroj: Profimedia

V přímém přenosu slovenské veřejnoprávní televize RTVS se vzdal své kandidatury předseda strany Slovenské Hnutí Obrody Róbert Švec, který ve svém závěrečném vystoupení zdůraznil, že se zasadí o to, aby se prezidentem stal vlastenec.

‚Nenechávejte zodpovědnost na jiných a využijte své právo.‘ Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbách

Číst článek

Následně vyjádřil podporu Štefanovi Harabinovi a pokusil se předat potvrzení o stažení kandidatury vedle stojícímu předsedovi slovenského parlamentu Peteru Pellegrinimu, který ho ale odmítl s tím, že počká, až mu přijde řádně od volební komise.

Moderátorka Marta Jančkárová mu tedy nabídla, že jelikož už nekandiduje, může ze studia před skončením debaty odejít. To ale Švec nevyužil s tím, že mu je ve studiu dobře, přestože už dál mluvit nemohl.

Jde už o druhého kandidáta, který se v posledních dnech vzdal kandidatury ve prospěch Štefana Harabina, před Švecem stejný krok učinil dříve i předseda Slovenské národní strany Andrej Danko.

‚Prodloužený víkend‘

Harabin dlouhodobě zastává krajně pravicové postoje. Ve svém úvodním slovu zmínil, že kandiduje proto, aby zabránil zatažení Slovenska do války s Ruskem, vymezil se proti podpoře Ukrajiny, přijímání migrantů i udělení práv LGBTI lidem.

Velkým tématem byla právě válka na Ukrajině. „Pozval bych lídry Ruska, Běloruska a Ukrajiny na prodloužený víkend na Slovensko a určitě bychom dospěli k mírové dohodě. Vyslechli bychom je a dohodli bychom se,“ pronesl Harabin. Jeho představou míru na Ukrajině je prý „denacifikace země“.

Pellegrini nic neztratil. Korčok nic nezískal, hodnotí jejich předvolební duel slovenský politolog

Číst článek

Konzervativní kandidát Patrik Dubovský naopak zdůraznil, že by cílem mělo být obnovení územní celistvosti Ukrajiny v původních hranicích. „Doufám, že se nezvolí pátý (geopolitický) směr, někam do pekel,“ prohlásil.

Na stejnou stranu se přiklonil i jeden z hlavních favoritů voleb, diplomat Ivan Korčok. „Není vhodné mluvit o konfliktu, toto je hrubé porušení mezinárodního práva a agrese vůči našemu sousedovi. Slovenský zájem je v tom, že nesmíme dopustit, aby někdo ve 21. století nejen měnil hranice, ale i rozhodoval o existenci státu, tak jak to udělal prezident Putin,“ řekl.

Jeho největší konkurent Pellegrini pouze apeloval na okamžité zastavení bojů, avšak neuvedl, jak by měla mírová jednání vypadat.

‚Rány pod pás‘

Moderátoři debaty na začátku kandidáty upozornili, že na sebe nebudou moct reagovat. Navzdory tomu však v některých případech uchazeči diskutovali i mezi sebou, vášně vyvolala například otázka práva veta Slovenska v Evropské unii.

Pellegrini se v debatě přiklonil na Harabinovu stranu, kdy nastínil „uvažování některých kandidátů o posílení Evropské unie na úkor slovenské suverenity a sebrat slovenské právo veta“.

Danko odstoupil ze slovenských prezidentských voleb. Podpořil jiného proruského kandidáta Harabina

Číst článek

„Pokud bychom v zahraniční nebo bezpečnostní oblasti přišli o právo veta, může se nám stát, že dostaneme na základě rozhodnutí Francie a Německa příkaz, že za týden máme na nádraží přichystat dva tisíce vyzbrojených vojáků, kteří mají nastoupit na vlak na ukrajinskou frontu a hotovo,“ řekl.

To však následně rozporoval další z kandidátů, šéf hnutí Slovensko a expremiér Igor Matovič. Podle něj Pellegrini nepřímo křivě obviňuje Korčoka, že se chce vzdát práva veta, a takový postup označil za „neférové rány pod pás, proti kterým se těžko brání“. Zároveň tak naznačil možné vyjádření podpory Korčokovi v případném druhém kole voleb.

Korčok ve svém projevu dále poděkoval maďarské menšině a svému protikandidátovi, slovenskému Maďarovi a předsedovi strany Maďarská aliancia Krisztiánu Forróovi, že se postavili za Slovensko při geopolitické orientaci na Západ.

„Říká právě člověk, který byl tři a půl roku součástí vlády a za tři a půl roku mohl zásadně posunout zdravotnictví i jiné oblasti státu dopředu. Nepřiletěl z Marsu ani z nějaké ambasády, aby se nezapomnělo,“ reagoval na Korčokův krok jeho oponent Pellegrini.

Korčok naopak Pellegriniho kandidaturu označil za „opravný termín po neúspěchu v parlamentních volbách a o pokus utéct ze současné vládní koalice do prezidentského křesla“.

Kandidáti na slovenského prezidenta se budou ucházet o hlasy voličů v prvním kole voleb v sobotu 23. března. Pokud nebude prezident zvolen v prvním kole, dva s největším počtem hlasů postoupí do druhého kola, které se uskuteční 6. dubna.

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme