Slovensko čekají příští rok parlamentní volby. Jaké šance v nich mají Romové?

Na Slovensku za necelé tři měsíce vypuknou parlamentní volby. O přízeň voličů se uchází 25 politických stran, hnutí a koalicí. Jaké mají na kandidátkách stran zastoupení Romové, zjišťoval Miroslav Strelec.

O Roma vakeren Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby na Slovensku

Volby na Slovensku | Foto: TASR

Romové tvoří téměř 10 procent populace Slovenska. Nemají však politické zastoupení, tak jako například menšina maďarská. Tato situace se v komunální politice sice mění, ale romské politické strany zatím na národní úrovni neexistují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Parlamentní volby na Slovensku: Dostanou se Romové do politiky?

Chybí politické zastoupení

Systém, který dlouhodobě úspěšně funguje u maďarské menšiny na Slovensku, u Romů nikdy nezabral. Jestliže slovenská maďarská menšina má v parlamentu stabilní stranické zastoupení a není neobvyklé, že je i součástí vládní koalice, Romové jsou politicky aktivní jen na lokální úrovni.

Ředitelka Ústavu romologických studií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře Jurina Rusnáková a dále Zuzana Kumanová z občanského sdružení In minorita se shodují: „Prioritou je dostat Romy do politiky. Potřebujeme, aby se romští zástupci účastnili rozhodování o svojí zemi a o vlastních životech. Aktuální situace říká, že je prospěšnější, když budou Romové na kandidátkách stran, které již existují.“

Delší moratorium na předvolební průzkumy zatím neplatí, rozhodl ústavní soud po stížnosti Čaputové

Číst článek

„Já věřím tomu, že proces bude pokračovat a že Romové budou jednak na kandidátkách majoritních stran a tím že se dospěje k tomu, že jedna z romských stran bude mít dost voličů k tomu, aby vstoupila do parlamentu,“ pokračuje Rusnáková.

Oproti Maďarům měli Romové v parlamentu maximálně jednoho poslance. V minulosti to byl Peter Pollák, který se v letošních eurovolbách stal prvním slovenským europoslancem romské národnosti.

„Ve volbách před čtyřmi lety bylo na kandidátkách politických stran zatím nejvíce romských zástupců ve srovnání s ostatními roky. Uvidíme, jak to bude po čtyřech letech. V každém případě mají šanci být zvoleni, jakmile budou na zvolitelných místech,“ uvedl ředitel občanského sdružení Eduroma Vlado Rafael.

Málo činných zástupců

Romskou komunitu ve slovenském parlamentu nyní reprezentuje Štefan Vavrek, člen klubu strany MOST – HÍD. O přízeň voličů se bude za uvedenou stranu ucházet i v nadcházejících volbách. „Nejvýše postaveným mezi Romy je pan Štefan Vavrek, v současnosti jediný poslanec Národní rady romského etnika. Dále budeme mít starostu Marka Riga z obce Zlaté Klasy, který je nestraník,“ řekl Místopředseda strany MOST – HÍD a vládní zmocněnec pro romské komunity Ábel Rávasz.

Na kandidátce strany MOST – HÍD jsou od 60. po 70. místo nominováni reprezentanti Romské iniciativy Slovenska.

CVVM: Češi nejvíce věří Čaputové, druhý skončil Zeman. Nedůvěřují hlavně Kim Čong-unovi

Číst článek

„Máme ale i další kandidáty v Prešovském kraji, v Košicích, v Bánské Bystrici. Myslím si, že by z toho mohla být zajímavá spolupráce pro tuto menšinu,“ dodal Rávasz.

Jediným Romem na kandidátce Liberální strany Slovenska Svoboda a Solidarita je současný poslanec parlamentu Ondřej Dostál, který si v roce 2016 změnil slovenskou národnost za romskou. „Podle článku 12 odst. 3 slovenské Ústavy má každý právo svobodně rozhodovat o své národnosti. Já jsem toho využil. Považuji za důležité, aby národnostní menšiny včetně Romů byly zastoupeny v Národní radě,“ popsal Dostál.

Slovenská ministryně zdravotnictví se rozhodla podat tři měsíce před volbami demisi

Číst článek

Bez Romů se neobešlo sestavování kandidátky Křesťansko-demokratického hnutí a ani hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti. I mimoparlamentní koalice Progresivní Slovensko spolu bude mít na kandidátce dva Romy. Jedním je místopředsedkyně Progresívního Slovenska Irena Biháriová. 

„Druhým kandidátem je komunální politik, pan Rátz. My máme v hnutí hodně členů, ale bohužel ne každý z nich se chtěl už v těchto volbách politicky angažovat,“ popisuje současnou situaci Biháriová. 

Na kandidátkách ostatních subjektů Romové chybí. Ve slovenském registru politických stran a hnutí přitom aktuálně napočítáme 17 subjektů, v jejichž názvu najdeme slovo romský. 15 z nich je ale v likvidaci. O zbývajících dvou, Romské iniciativě Slovenska a Straně romské koalice, není na politické scéně slyšet.

Miroslav Strelec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme