První promluvil Zelenskyj, Lavrov nesouhlasil. Poté přesvědčoval Radu bezpečnosti o nutnosti invaze

Jako hanebnou urážku celého mezinárodního společenství vidí český prezident Petr Pavel válku vedenou Ruskem proti Ukrajině. Vystoupil s krátkým projevem na Radě bezpečnosti OSN, kam ho pozvala Albánie. Ta v tuto chvíli radě předsedá. Pozvala také ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Od stálého zpravodaje New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský velvyslanec Sergej Lavrov na zasedání RB

Ruský velvyslanec Sergej Lavrov na zasedání RB | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Zasedání Rady bezpečnosti bylo tentokrát zvláštní tím, že vystoupil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Běžně totiž na zasedání představitelé nečlenských států nemluví a ukrajinský prezident Zelenskyj promluvil v OSN dokonce jako první.

Přehrát

00:00 / 00:00

Část projevu Petra Pavla v Radě bezpečnosti

A to dokonce ještě před stálými členy Rady bezpečnosti, kteří mají právo na přednostní projev. 

To se nelíbilo ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Jeho námitky ale předsedající rady, albánský premiér Edi Rama odmítl s tím, že kdyby Rusko nezačalo válku, ukrajinský prezident Zelenskyj by neměl proč na zasedání vystupovat.

Zelenskyj před Radou bezpečnosti vystupoval v podstatě jako zpravodaj, který podával svědectví o situaci. Jako prezident zná stav napadené země asi nejlépe. 

Zdržování jednání

Po projevu Zelenského měly na Valném shromáždění Rady bezpečnosti možnost s přednostním projevem vystoupit stálí členové. Toho využily tři státy, Spojené státy  americké, Francie a Rusko.

Časový rozvrh Rady bezpečnosti ovšem narušil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který podával obsáhlou přednášku procedurálních postupů orgánu OSN.

‚Válku na Ukrajině může Putin ukončit jediným pokynem,‘ řekl na zasedání OSN Scholz

Číst článek

V něm se snažil přesvědčit ostatní, že Rusko se pokoušelo chránit své rusky mluvící občany na východě Ukrajiny.

Mluvil také o tom, že existuje možnost, že Ukrajina utiskovala Rusko, když před skoro deseti lety zavedla jazykový zákon a nařídila všude mluvit ukrajinsky. Nakonec zástupce Ruska Lavrov obvinil Západ, že tohle všechno nevidí.

V dalších projevech světových lídrů však zaznívalo, že nic ale neospravedlní válku s raketami, oběti na životech a únosy dětí na převýchovu do Ruska.

Projev Petra Pavla

Projev Českého prezidenta Petra Pavla v OSN byl krátký, trval zhruba tři minuty. Ty byly zároveň i časovým limitem na projev pro nečlenské země Rady bezpečnosti.

Za hanebnou urážku celého mezinárodního společenství označil prezident napadení Ukrajiny Ruskem.

Petr Pavel ve svém vystoupení také uvedl, že už malé děti se učí, že hrát si mají podle pravidel. Dodal, že také pro mezinárodní vztahy jsme si stanovili pravidla, ta ale jeden ze stálých členů Rady bezpečnosti, která má dohlížet na světový mír, porušil.

‚Hanebná urážka mezinárodního společenství.' Petr Pavel na Radě bezpečnosti znovu odsoudil Rusko

Číst článek

Válku vedenou Ruskem označil za brutální, nevyprovokovanou a za hrubé porušení Charty OSN. Podle Pavla jsme dostali hořké ponaučení, že agresorovi s jídlem roste chuť. V roce 2014 totiž Moskva zabrala Krym, loni pohraniční oblasti na východě Ukrajiny a uznala tamní entity za státy. 

„Konečné vítězství Ukrajiny znamená vítězství právního státu a respektu k ostatním. Její porážka by ale dovolila zvítězit brutalitě a bezpráví. Není možné, aby jakákoli země byla vůči tomuto konfliktu neutrální,“ řekl Pavel.

Podle Pavla může mírové podmínky řešení konfliktu stanovit pouze Ukrajina. Jelikož je to „ten jasně napadený stát“.

Ostatním členům Rady bezpečnosti připomněl, že Česko má s Ruskou rozpínavostí historické zkušenosti. Proto stát i jednotliví občané Ukrajinu tolik podporují.

Český prezident měl také s projevem vystoupit na summitu klimatických ambicí, který se odehrával paralelně s Radou bezpečnosti. To ale Pavel nestihl, ačkoliv měl dokonce připravenou řeč, vysvětlil ministr zahraničí Jan Lipavský (Pirati).

Myšlenky z prezidentského projevu pošle naše stálá mise při OSN sekretariátu Valného shromáždění písemně.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme