Na Havaji platí kvůli požárům stav katastrofy. Úřady masivně evakuují a snaží dostávat lidi na letiště

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek zpřístupnil lidem na Havaji dodatečnou federální podporu, když schválil vyhlášení stavu katastrofy na souostroví zasaženém ničivými požáry. Na ostrově Maui, kde přišlo o život nejméně 36 lidí, hasiči dál bojují s plameny, úřady chtějí s příchodem nového dne pokračovat v evakuacích. Některá americká média požáry spojují s vlivem globálních klimatických změn.

Honolulu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle amerických médií jsou na Havaji podmínky pro vznik a šíření požárů stále častější

Podle amerických médií jsou na Havaji podmínky pro vznik a šíření požárů stále častější | Foto: County of Maui | Zdroj: Reuters

Bilance obětí by podle agentury AP mohla dál narůstat s tím, jak se budou záchranáři dostávat do dalších zasažených oblastí. Už nyní jsou požáry, které na Maui vypukly v úterý, nejvíce smrtícím incidentem tohoto druhu od roku 2018, kdy požár v Kalifornii prakticky srovnal se zemí obec Paradise a zabil 85 lidí.

Nyní je epicentrem škod město Lahaina, které kdysi bylo hlavním městem havajského království a stále je oblíbenou turistickou destinací. Plameny tam zničily desítky stavení a vyhnaly z domovů či hotelů tisíce lidí. Masové evakuace se ve čtvrtek ráno rozbíhají znovu, přičemž se úřady snaží lidi dostat ze západní části ostrova na hlavní místní letiště Kahului.

Prezident Biden už v noci na čtvrtek nařídil pro Havajské ostrovy mobilizovat federální pomoc v podobě vojenské techniky a personálu. Vyhlášení stavu katastrofy uvolňuje finanční podporu pro obyvatele Maui, uvádí v oznámení Bílý dům. Podpora může zahrnovat příspěvky na dočasné ubytování nebo výhodné půjčky.

Na Maui i v noci na čtvrtek hořelo na více místech, ustal však silný vítr, který předtím komplikoval hašení a rozdmýchával požáry. Plameny se rychle rozšířily i kvůli suché vegetaci a místní obyvatele zaskočily.

„Byly to velké, rychle se šířící požáry a teprve nedávno jsme s nimi začali držet krok a začali je dostávat pod kontrolu,“ řekl ve čtvrtek mluvčí havajského úřadu pro krizové situace.

Deště a sucha

Úřad guvernéra přiznal, že se země připravovala spíš na velké lijáky a záplavy, ale ne na ohnivý živel. Podle amerických médií jsou na Havaji podmínky pro vznik a šíření požárů stále častější.

Deník The Washington Post uvádí, že mezi suchem na souostroví a klimatickou změnou způsobovanou lidskými aktivitami není jasné pojítko, avšak trend je takový, že v oblasti ubývají srážky a prodlužují se období suchých dní.

List The New York Times zase píše, že klimatické změny učinily z místa proslulého bujnou vegetací soudek s prachem.

Obnova zničeného města potrvá podle viceguvernérky státu Havaj Sylvie Lukové roky. Způsobené škody si zatím netroufají úřady odhadnout. Ne všechny požáry jsou totiž pod kontrolou. Šíření ohně pomáhal silný vítr s až 90 kilometrovou rychlostí, který je vedlejším efektem hurikánu Dora. Ten ostrovy minul 800 km jižně, ale jeho okraj přinesl silné poryvy větru.

pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme