Čínský plán pro konec bojů na Ukrajině je nejpřesnější, prohlásil Lavrov. Uvítal i návrh Brazílie

Čínský mírový plán pro vyřešení situace na Ukrajině je rozumný a z podobných návrhů zatím nejpřesnější, prohlásil ve čtvrtek podle ruských tiskových agentur ministr zahraničí Sergej Lavrov. Plán, s nímž Peking přišel v loňském roce, vyzývá mimo jiné k respektování Charty OSN a integrity států, ale i ke zrušení protiruských sankcí včetně těch, které byly přijaty ještě před ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sergej Lavrov na konferenci v Mnichově

Sergej Lavrov ocenil čínský plán pro ukončení války na Ukrajině (archivní foto) | Zdroj: Reuters

„Celá řada dalších zemí představila své návrhy, ale možná ne tak konkrétně a artikulovaně. S nejpřesnějším plánem přišla loni Čína,“ citovala Lavrova agentura TASS. Šéf ruské diplomacie podle ní doplnil, že Rusko ale vítá i jiné návrhy, například ty od Brazílie nebo afrických zemí.

Jsme připraveni k jednání. Jen ne o setrvání kyjevských pohlavárů a jejich fantaziích, řekl Lavrov

Číst článek

Lavrov už v dříve podle serveru Lenta.ru ocenil, že návrh Pekingu bere v potaz i příčiny současné situace. V této souvislosti Lavrov prohlásil, že jednou z nich jsou sankce, které Západ uplatňoval proti Rusku „už dlouho před ukrajinskou situací“.

Západní země uvalily sankce na Rusko po jeho anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014. Po zahájení invaze na Ukrajinu v roce 2022 je značně rozšířily. O nutnosti odstranit příčiny současné situace mluvil podle agentury RIA Novosti Lavrov i ve čtvrtek.

Plán má dvanáct bodů, požaduje návrat k mírovým jednáním a zastavení bojů. Čínský návrh také vyzývá k vyřešení humanitárních otázek nebo zajištění bezpečnosti občanů i vojáků, píšou ruská média.

Většina Ukrajinců nechce s Ruskem o míru ani začít jednat, tvrdí průzkumy

Číst článek

Carnegieho nadace pro mezinárodní mír ale dříve uvedla, že dokument předložený Pekingem ve skutečnosti cestu, jak dosáhnout míru na Ukrajině, nepředkládá. Čínský plán podle ní takovouto ambici ani nemá a jeho cílem je pouze zmírnit kritiku mířící na to, že se Čína stala tichým komplicem Ruska vedoucího válku proti Ukrajině.

Za zklamání označila čínský mírový plán například také německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která uvedla, že jde o poziční dokument, ve kterém není pojmenovaný útočník ani oběť. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve řekl, že Kyjev s některými body nesouhlasí, a vyzval Čínu, aby se připojila k ukrajinskému návrhu na ukončení války.

ČTK, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme