Německý Vogue vybral na letní titulní stranu 102letou přeživší holokaustu. Stále o tématu vzdělává mladé

Německé vydání časopisu Vogue si pro obálku letního vydání vybralo 102letou přeživší holokaustu Margot Friedländerovou, jejíž rodinu nacisté zavraždili v koncentračním táboře v Osvětimi. Je tak jednou z nejstarších lidí, kteří ozdobili titulní stranu módní bible, poznamenala stanice Deutsche Welle.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Margot Friedländerová

Tehdy jednadvacetiletá Margot rozená Bendheimová se nějakou dobu skrývala, ale nakonec byla prozrazena a nacisté ji v roce 1944 poslali do Terezína v tehdejším okupovaném Československu | Zdroj: Profimedia

Tématem červencového a srpnového čísla je podle Kerstin Wengové z německého Vogue láska a Friedländerová je nejpozitivnějším člověkem, jakého poznala.

Nejvlivnější světový módní časopis vyšel poprvé v češtině. Vogue láká na obálku s Olgou Havlovou

Číst článek

„Mnohým je známá jako přeživší holokaustu. Ale nejenže přežila nacisty, překonala i zradu a ztrátu. Měla by všechny důvody být zahořklá, ale zůstává otevřená a nechce se stavět na žádnou stranu. Vystupuje proti zapomnění a za lidskost a pospolitost,“ uvedla Wengová podle stanice CNN. Upozornila, že Friedländerová se i ve svém věku snaží navazovat kontakt s mladší generací a dokazuje, že „dialog je stále možný“.

Život Friedländerové

Časopis se věnuje ženě, která se narodila v roce 1921 v Berlíně, na několika stranách. Podle berlínského Židovského muzea Friedländerová strávila začátek druhé světové války se svou matkou a mladším bratrem, jelikož se rodiče rozešli.

Rodina chtěla uprchnout ze země, ale v roce 1943 jejího bratra zatklo gestapo. Matka se nacistické tajné policii postavila a i se synem skončila v Osvětimi, kde oba zahynuli.

Tehdy jednadvacetiletá Margot rozená Bendheimová se nějakou dobu skrývala, ale nakonec byla prozrazena a nacisté ji v roce 1944 poslali do Terezína v tehdejším okupovaném Československu. Tam se znovu setkala se svým budoucím mužem, kterého znala z Berlína.

V Terezíně si připomněli 79 let od konce války. Památník převzal svitek Tóry ze zaniklé synagogy

Číst článek

Po válce se vzali a přestěhovali do Spojených států. V roce 2010 se vrátila do rodného Německa. Neúnavně se přitom věnuje připomínání holokaustu a vzdělávání mladých, za což získala i řadu ocenění.

Německému vydání Vogue nyní řekla, že ji děsí nárůst pravicového populismu a antisemitských útoků. „Nedívejte se na to, co nás rozděluje. Dívejte se na to, co nás spojuje. Buďte lidmi. Buďte rozumní,“ řekla Friedländerová magazínu v pasáži, kde Vogue píše o tom, že některé děti se jí po teroristickém útoku hnutí Hamás na Izrael z loňského října a následné rozsáhlé izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy ptá, na čí straně je a kdo je dobrý či zlý.

Ačkoliv je Friedländerové už přes 100 let, není nejstarší tváří obálky Vogue. Pro loňské dubnové číslo na Filipínách si časopis vybral stošestiletou tatérku Apo Whang-Odovou, která je je považována za strážkyni tradice místního tetování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme