Na letecké základě v Íránu jsou patrné škody, ukazuje BBC. Dokládá tím pravděpodobný protiútok Izraele

Satelitní snímky odhalují důkazy o poškozené íránské letecké základně. BBC analyzovala dva z nich, které ukazují, že část systému protivzdušné obrany na letišti v Isfahánu byla poškozena. K poškození došlo v pátek brzy ráno. Indicie ukazují, že šlo o odvetnou akci Izraele, ten se však k útoku nehlásí.

Isfahán (Írán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po íránském útoku zafungovala izraelská protivzdušná obrana, která drony a rakety sestřelila

Rakety nad Íránem, ilustrační fotografie | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Kdo poškodil základnu v Isfahánu, není dosud jasné. Žádný z aktérů se k tomu nepřihlásil. Také Írán okolnosti nekomentuje.

Američtí představitelé nicméně tvrdí, že raketový úder provedl Izrael. Jeho vedení to oficiálně nepotvrdilo.

Írán uvedl, že se útok týkal bezpilotních letounů, které byly zneškodněny protivzdušnou obranou. Zatím není jasné, jaké zbraně byly při útoku použity. Satelitní snímky, na které se nyní odvolává BBC, však odhalily stopy poškození letecké základny.

BBC se odkazuje na optické a radarové snímky ze satelitu, které byly v pátek pořízeny nad Isfahánem.

Poškození a trosky

Jedná se o snímky ve vysokém rozlišení, avšak v černobílé barvě, není tedy možné rozpoznat zbarvení na zemi, které by například poukázalo na stopy po spáleninách. Nicméně je díky tomu možné zobrazit materiální škody na stavbách nebo vozidlech.

Izrael podle médií zaútočil na Írán malými drony. Zasáhl leteckou základnu u města Isfahán

Číst článek

Jeden takový snímek pořízený společností Umbra Space 15. dubna ukazuje systém protivzdušné obrany S-300 umístěný v severozápadním cípu letecké základny Shikari. Systém se skládá z několika vozidel vybavených radary, raketovými odpalovacími zařízeními a dalším vybavením.

Snímek společnosti Umbra Space pořízený po pátečním úderu ukazuje poškození a trosky kolem jedné součásti – pravděpodobně radaru – který také mírně změnil polohu. Ostatní vozidla byla z místa přesunuta.

Tento předpoklad potvrzuje optický satelitní snímek pořízený společností Planet, který navzdory nízkému rozlišení ukazuje spálenou stopu na tomtéž místě.

Poškození ani trosky totiž nejsou patrné na snímcích z 11. a 15. dubna.

Samotná vojenská základna nevykazuje na dostupných snímcích žádné známky materiálního poškození, ale s jistotou to bude možné potvrdit až po následné a důkladnější analýze se snímky s vyšším rozlišením, upozorňuje BBC.

Zatím nejsou k dispozici žádné snímky z jaderných zařízení v Isfahánu. Mezinárodní agentura OSN pro atomovou energii uvedla, že „nedošlo k žádnému poškození íránských jaderných zařízení“.

Napětí mezi znepřátelenými státy Izraelem a Íránem se v posledních týdnech vyostřilo. Po dřívějším podezřelém izraelském útoku na íránský konzulát v Sýrii na začátku měsíce následoval 13. dubna odvetný útok Íránu na Izrael. A nyní se zdá, že Izrael reagoval.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme