Maďarsko má nového prezidenta. Parlament do funkce zvolil předsedu ústavního soudu Sulyoka

Dosavadního předsedu maďarského ústavního soudu Tamáse Sulyoka v pondělí maďarský parlament zvolil novým prezidentem země, informovaly tiskové agentury. Sedmašedesátiletého Sulyoka do funkce navrhla vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Aktualizováno Budapešť (Aktualizováno: 20:09 26. 2. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový maďarský prezident Tamás Sulyok

Nový maďarský prezident Tamás Sulyok | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Sulyokova předchůdkyně v úřadu hlavy státu Katalin Nováková odstoupila tento měsíc v důsledku aféry, kterou vyvolalo udělení milosti muži odsouzenému za pomoc při utajování sexuálního zneužívání chovanců dětského domova. Skandál kolem Orbánovy dlouholeté spojenkyně vyvolal protesty a velká demonstrace se konala v Budapešti i minulý týden.

Maďarská prezidentka Katalin Nováková abdikuje. ‚Udělala jsem chybu,‘ uvedla ve svém projevu

Číst článek

Sulyokovo zvolení se očekávala. Podle agentury DPA pro něj ve 199členném parlamentu nakonec hlasovalo 134 poslanců, tedy více než nezbytná dvoutřetinová většina. Pět zákonodárců hlasovalo proti a řada dalších opozičních poslanců se volby nezúčastnila.

Sulyok v krátkém projevu po svém zvolení slíbil, že bude transparentní ohledně svých rozhodnutí týkajících se milostí a ocenění. „Stejně jako právník, také jako prezident republiky mohu nejlépe sloužit veřejnému blahu a zasazovat se o jednotu národa tím, že budu prosazovat základní hodnoty práva,“ uvedl Sulyok v prohlášení po své nominaci.

Do čela nejvyšší soudní instance v zemi Sulyok usedl v roce 2016, přičemž toto postavení získal s podporou zákonodárců vládnoucí strany. Podle DPA je stoupencem politiky premiéra Orbána. Opoziční uskupení Demokratická koalice podle agentury APA uvedla, že Sulyok je Orbánův kandidát a „stranický voják“ Fideszu.

Rovněž opoziční socialisté jej označili za „dalšího služebníka autoritářského systému“. Orbánovi by podle Reuters rychlé zvolení Sulyoka mohlo umožnit opět převzít politickou iniciativu poté, co se skandál kolem Novákové ukázal být v rozporu s jedním z klíčových principů Fideszu: podporou tradičních rodin a křesťanských hodnot.

Do prezidentského úřadu nastoupí Sulyok 5. března. Očekává se, že jedním z jeho prvních kroků bude podpis ratifikačního dokumentu o vstupu Švédska do NATO, který dnes schválil maďarský parlament. Maďarsko tak v rámci aliance uzavírá ratifikační proces týkající se švédské žádosti o vstup. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme