Europoslanci se postavili proti maďarskému ‚vydírání‘ Unie. Chtějí prošetřit uvolnění zmražených peněz

Evropská unie by se neměla podle Europarlamentu nechat vydírat Maďarskem. Vyplývá to z rezoluce, kterou ve čtvrtek ve Štrasburku schválili velkou většinou hlasů evropští poslanci. Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána podle nich ohrožuje hodnoty, instituce a fondy Evropské unie.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán rychle prošel kolem novinářů

Vláda Viktora Orbána podle europoslanců ohrožuje hodnoty, instituce a fondy Unie | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Poslanci naráží na rozhodnutí Evropské komise, která v prosinci uvolnila Budapešti přes 10 miliard eur. To je v přepočtu více jak 250 miliard korun a asi polovina evropských financí, které má Budapešť zmražené.

Část europoslanců chce zbavit Maďarsko hlasovacích práv, vadí jim porušování principů právního státu

Číst článek

Komise uvolnila peníze v předvečer prosincového summitu, na kterém státy sedmadvacítky neschválily finanční podporu Ukrajiny ve výši zhruba bilionu korun. Díky tomu, že se Maďarsko zdrželo, se ale unii podařilo dojednat zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou.

Rezoluce, kterou ve čtvrtek schválil Evropský parlament, požaduje, aby právní výbor celou tuto záležitost prošetřil, protože podle něj Maďarsko nesplnilo požadované reformy pro rozmrazení peněz.

Proti schválenému dokumentu se už ve středu ozývali maďarští europoslanci, kteří požadují, aby jejich země dostala od Evropské unie každý cent a obvinili europarlament z údajného ideologického vydírání.

Ve zmiňované rezoluci se také mluví o tom, že Budapešť podkopává základní hodnoty Evropské unie. Dokument se zmiňuje například o nespravedlivém rozdělování peněz do akademické obce, pro mediální domy nebo pro politické strany.

‚Děsivý scénář‘ vyvolává pozdvižení v Bruselu. Orbán se totiž může stát ‚unijním prezidentem‘

Číst článek

Vláda Viktora Orbána také podle europarlamentu využívá zmanipulovaných postupů při zadávání veřejných zakázek a používá finanční prostředky Evropské unie k obohacování politických spojenců. Poslanci také kritizovali maďarské veto balíčku pro Ukrajinu, což podle nich nerespektuje a porušuje strategické zájmy Evropské unie.

Rezoluce ale není závazná, jde zatím jen o výzvu. Poslanci ale chtějí, aby Rada Evropské unie zvážila přímější postup podle článku sedm odstavce dva smlouvy o EU, tedy pozastavení určitých práv pro Maďarsko, včetně toho hlasovacího.

Europoslanci také chtějí po Radě Evropské unie, aby reformovala způsob svého rozhodování, aby se v budoucnosti už nemohlo opakovat zneužívání práva veta. Požadují i to, aby se rada připravila na nadcházející červnové předsednictví Maďarska. Europoslanci si totiž nejsou jistí, že bude Budapešť schopná v rámci něj plnit své povinnosti.

Jiří Klečka, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme