Evropská komise zahájí disciplinární řízení s Maďarskem. Krok souvisí i s podezřením na korupci

Evropská unie zahájí disciplinární řízení s Maďarskem, řekla europoslancům ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. První krok podnikne EK v souvislosti s nerespektováním pravidel právního státu ze strany Maďarska, které v důsledku může čelit pozastavení čerpání peněz z unijních fondů.

Štrasburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Von der Leyenová, která ve Štrasburku europoslancům odpovídala na otázky ohledně výsledků prvních dvou let současného mandátu Evropské komise, upozornila, že maďarské úřady o zahájení procesu informoval evropský komisař pro rozpočet a správu Johannes Hahn.

Ten rakouskému tisku podle agentury APA sdělil, že rozhodnutí EK souvisí s podezřením na korupci a s problémy s veřejnými zakázkami.

‚Rusko chce z Ukrajinců udělat tiché otroky.‘ Zelenskyj promluvil k Radě bezpečnosti OSN

Číst článek

Podobně se vyjádřila ve Štrasburku i von der Leyenová, podle které je v Maďarsku problémem zejména korupce, pravidla právního státu však podle ní středoevropská země narušuje i v jiných ohledech. Budapešť podle ní dostala možnost vysvětlit svou pozici a odpovědět na otázky EK.

„Důkladně jsme tyto odpovědi vyhodnotili a rozhodli jsme se, že je na čase se posunout o krok dál... Proto nyní pošleme formální dopis, abychom mechanismus podmíněnosti (mezi vyplácením peněz z unijních fondů a dodržováním principů právního státu) zahájili,“ řekla von der Leyenová.

Mechanismu podmíněnosti

Maďarsko je první zemí, která čelí tomuto konkrétnímu mechanismu, zavedenému na začátku roku 2021. Režim podmíněnosti umožňuje EU přijímat opatření včetně pozastavení plateb na ochranu rozpočtu.

Pravidlu dal letos v únoru za pravdu i Soudní dvůr Evropské unie, ke kterému žalobu proti spojení právního státu a evropských fondů podalo spolu s Maďarskem také Polsko. Zatímco komise verdikt přivítala, vlády obou zemí jen označily za politické rozhodnutí či útok na vlastní suverenitu.

Staronová vláda Fideszu. ‚Visegrádská skupina vstoupí do doby ledové,‘ předpokládá maďarský expert

Číst článek

Oznámení předsedkyně EK europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku přijali potleskem. Případné pozastavení nebo snížení plateb z unijních fondů musí podpořit nejméně 15 z 27 členských zemí EU.

Orbánovo vítězství

V Maďarsku o víkendu vyhrála parlamentní volby konzervativní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, a to i přes dlouhodobou kritiku z Bruselu. Podle EU vládní kabinet v Budapešti omezuje demokratické svobody. Unijní činitelé dříve avizovali, že mechanismus vedoucí k zastavení plateb spustí až po volbách.

Brusel dělá velkou chybu, „když tančí, jak maďarská levice píská,“ řekl k rozhodnutí EK šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás. Dodal, že o víkendu svou podporu Orbánově kabinetu vyjádřilo okolo 2,9 milionu voličů a 3,3 milionu jich v referendu souhlasilo s takzvaným zákonem proti pedofilii, který se týká sexuálních menšin.

Zákon kritizují ochránci lidských práv i Evropská komise, která jej označila za diskriminační vůči lidem hlásícím se ke komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Referendum nakonec nebylo platné, protože se v něm nevyjádřil dostatečný počet voličů.

„Evropská komise by se měla vrátit ke zdravému rozumu a dialogu,“ řekl Gulyás.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme