Libanonci opět protestovali proti vládě a korupci, tisíce ale také přišly podpořit prezidenta Aúna

Tisíce lidí v neděli na jihu libanonské metropole Bejrútu vyjádřily podporu prezidentovi Michelovi Aúnovi. Odpoledne a večer ale pokračovaly protivládní protesty - v centru metropole, ale i v jiných městech se sešli lidé na demonstraci proti korupci. Akce byla svolána pod heslem „neděle jednoty“ a organizátoři večerního bejrútského shromáždění počítali i s milionovou účastí.

Bejrút Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující mává libanonskou vlajkou

Protestující mává libanonskou vlajkou | Foto: Andres Martinez Casares | Zdroj: Reuters

Bezprecedentní vlna protestů proti politickým elitám, kterým nespokojení Libanonci přičítají vinu za ekonomické potíže, se vzedmula v polovině října. V úterý rezignoval premiér Saad Harírí. Aún ho požádal o setrvání v úřadu do doby, než bude sestaven nový kabinet.

Libanonský premiér v reakci na protesty rezignuje, kritizován je kvůli hospodářské krizi a korupci

Číst článek

Tisíce lidí se shromáždily dopoledne na křesťanském předměstí Báabda na silnici, která vede k prezidentskému paláci. Někteří nesli portrét 84leté hlavy státu, která dříve stála v čele armády. V davu vlály libanonské a oranžové vlajky, což je barva vládního Svobodného vlasteneckého hnutí (FPM), které nyní vede prezidentův zeť a zároveň ministr zahraničí Džibrán Básil. Hnutí je součástí aliance, v níž je také šíitský Hizballáh a která má většinu v parlamentu.

Právě Básil promluvil ke stoupencům prezidenta Aúna před jeho palácem. Prohlásil, že bude bojovat proti korupci. Básil je přitom terčem posměchů ze strany protivládních demonstrantů, pro které je symbolem těch nejzkorumpovanějších vládnoucích famílií.

‚Všichni znamená všichni‘

Aún v televizním vystoupení vyzval Libanonce, aby podpořili navržené reformy. Požádal je, aby se sjednotili v boji proti vymýcení korupce, která se podle jeho slov v zemi „zahnízdila“.

„Generál Aún je upřímný člověk nakloněný reformám. Není zkorumpovaný ani nekrade,“ řekla agentuře AFP jedna z demonstrujících. „Ve státě vládne korupce už třicet let. Prezident za to nenese odpovědnost a bojuje proti ní,“ dodala čtyřicátnice Diana.

V Libanonu se dál demonstruje, lidé vytvořili živý řetěz

Číst článek

K večeru se v Bejrútu i ve městech na severu a jihu země znovu sešli demonstranti k další protivládní akci a opět požadovali odvolání všech mocenských špiček, a to včetně Aúna. „Všichni znamená všichni,“ volal dav v centru metropole. Protivládní akce se konaly také ve městech Tripolis, Súr a Sajdá. K městu Nabatíja v údolí Bikáa se vydal dav z jiholibanonského Kfar Rúmánu.

Čtvrtina obyvatel v chudobě

Situace v zemi se po úterní Harírího demisi sice trochu zklidnila, banky a část škol koncem týdne obnovily provoz, avšak demonstranti tvrdí, že budou v tlaku pokračovat. V sobotu protestovaly tisíce lidí z celé země v severolibanonském přístavu Tripolis a mnozí z účastníků přijeli i ze vzdálených míst.

Podle televize Al-Džazíra požadují demonstranti sestavení vlády složené z nezávislých odborníků, kteří by zemi vyvedli z nynější ekonomické a finanční krize a zajistili lidem dostupnost základních služeb.

Libanon patří k nejzadluženějším zemím světa - jeho dluh se vyšplhal na 86 miliard dolarů (skoro dva biliony korun) a činí 150 procent hrubého domácího produktu. Zatímco před deseti lety byl roční ekonomický růst desetiprocentní, letos bude podle odhadů 0,2 procenta. Podle Světové banky žije víc než čtvrtina Libanonců v chudobě.

Rozsáhlé demonstrace v zemi vypukly 17. října v reakci na záměr vlády zvýšit příjmy rozpočtu na příští rok mimo jiné zvýšením daní a zavedením poplatku i na telefonní hovory přes některé komunikační aplikace, včetně WhatsApp.

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme