Aukční síň zrušila prodej lebek z koloniální éry. Čelila nařčení z rasismu

Belgická aukční síň zrušila prodej tří lebek kvůli nařčení z rasismu. Lebky patřily Afričanům zabitým na konci 19. století při koloniální nadvládě Belgie nad územím dnešního Konga, napsal server BBC.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belgický aukční dům kvůli nařčení z rasismu zrušil prodej lebek z koloniální éry

Belgický aukční dům kvůli nařčení z rasismu zrušil prodej lebek z koloniální éry | Foto: Drouot

Kvůli chystané aukci síně Vanderkindere svolala v Bruselu protest belgická lidskoprávní organizace Collectif Mémoire Coloniale et Lutte contre les Discriminations. Při shromáždění měla v úmyslu vyzvat úřady, aby lebky zabavily a důstojně je uchovaly, píše BBC.

Prodej odsoudili také Belgičané na sociálních sítích i mimo ně a další lidskoprávní skupiny, podle kterých je obchod s lebkami zabitých „dehumanizující a rasistický“. Upozornili také, že podobné aukce lidských pozůstatků jsou možné proto, že je belgické zákony nezakazují.

Do Židovského muzea se vrátily synagogální předměty ztracené za války. Našly se v newyorské aukci

Číst článek

Aukční síň kvůli kritickým reakcím nakonec prodej zrušila a omluvila se. „V žádném případě neschvalujeme utrpení a ponížení, kterému byly vystaveny národy, jež se staly obětí kolonialismu,“ napsala v prohlášení.

Dnešní Konžská demokratická republika byla v letech 1885 až 1908 jako takzvaný Svobodný konžský stát prakticky soukromým majetkem belgického krále Leopolda II. Jeho zástupci, především z řad armády, terorizovali místní obyvatele, jejichž otrockou práci využívali hlavně na kaučukových plantážích. Podle odhadů historiků zahynulo v důsledku belgických represí na deset milionů Konžanů.

Kvůli brutální vládě byl Leopold II. v roce 1908 donucen přenechat Kongo belgickému státu. Nezávislost získala středoafrická země až 30. června 1960.

Belgický král Filip se v roce 2020 jako první belgický panovník omluvil za násilí, krutosti a ponižování, kterých se zástupci jeho země v době koloniální nadvlády dopouštěli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme