Křik, konfrontace a výzvy k propuštění uvězněných poslanců. Polský Sejm projednává rozpočtový zákon

Křik a výzvy k propuštění dvou pravomocně odsouzených poslanců z vězení. Tím v úterý začalo první letošní zasedání polského Sejmu. Poslanci se mimo jiné zabývají rozpočtovým zákonem na tento rok, který musí být schválený ještě před koncem ledna. Prezident Andrzej Duda by jinak měl právo vyhlásit předčasné volby.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci strany Právo a Spravedlnost v Sejmu volali po propuštění dvou uvězněných poslanců

Poslanci strany Právo a Spravedlnost v Sejmu volali po propuštění dvou uvězněných poslanců | Foto: Czarek Sokolowski | Zdroj: Profimedia

Mezi poslanci často dochází ke konfrontacím. Svůj čas u řečnického pultíku využívají k tomu, aby buďto útočili na minulou vládu, která podle nich udělala všechno špatně, nebo naopak poslanci z minulých vládních stran útočí na současnou většinu v Sejmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při prvním zasedání polského Sejmu v tomto roce se členové opozice domáhali propuštění z vězení dvou odsouzených poslanců. V takové atmosféře dolní komora polského Parlamentu jedná o rozpočtu na tento rok.

V lavicích, kde zasedají poslanci Práva a spravedlnosti (PiS), jsou postavené bannery vyzývající k solidaritě s uvězněnými, pravomocně odsouzenými poslanci Mariuszem Kamińským a Maciejem Wąsikem.

To je také hlavním tématem řečníků poslanců Práva a spravedlnosti, kteří většinou svoje diskuzní příspěvky věnují právě uvězněným politikům a viní současnou vládu premiéra Donalda Tuska, že porušuje ústavu a ničí právní stát.

Ráno byly v Sejmu dokonce přítomné i manželky dvou uvězněných politiků. Zatímco klub PiS vyzýval k uvolnění Kamińského a Wąsika, ony si stouply a ukazovaly znak vítězství.

Lhůta na schválení

Zároveň by se však poslanci měli zabývat rozpočtovým zákonem, který je potřeba přijmout do 29. ledna. Vláda Občanské koalice, Třetí cesty a Lewice tvrdí, že Sejm lhůtu dodrží.

Duda a Tusk se neshodnou na otázkách právního státu. V bezpečnosti jsou ale na stejné vlně

Číst článek

Pokud k tomu však nedojde, prezident Duda bude mít právo rozpustit Sejm a vyhlásit nové předčasné volby. Existuje také možnost, že zákon pošle k přezkoumání Ústavnímu soudu, který je propojený s Právem a spravedlností. Ten pak má dva měsíce na vydání posudku, takže ani v lednu nemusí případná patová situace kolem polského rozpočtu skončit.

Duda přitom vetoval první návrh zákona o rozpočtu kvůli změnám v médiích. Napětí mezi ním a vládou se nyní ještě prohloubilo právě kvůli zatčení Kamińského Wąsika. Duda oba dva označuje za politické vězně a tvrdí, že soudy pracovaly na zakázku. Po ministru spravedlnosti Adamu Bodnarovi požaduje, aby oba omilostnil.

Generální prokurátor

Dalším problémem ve spolupráci představuje i odvolání státního prokurátora, Dariusze Barského. Tuto funkci vytvořila za minulé vlády strana Právo a spravedlnost a měla být takovou pojistkou pro případ změny u moci. V Polsku je totiž funkce generálního prokurátora spojená s funkcí ministra spravedlnosti.

‚Tohle je Polsko, a ne Tuskoland!‘ Desítky tisíc lidí se ve Varšavě sešly na demonstraci proti nové vládě

Číst článek

Barsky byl přítelem minulého ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobra. Nový ministr spravedlnosti ho odvolal a na tuto funkci dočasně dosadil někoho jiného, než provede trvalé změny v prokuratuře.

Sejm by měl do čtvrtka také rozhodnout o vytvoření vyšetřovací komise kvůli zneužívání špionážního softwaru Pegasus, který minulá vláda používala proti oponentům, například proti šéfovi volebního štábu jednoho z poslanců Občanské platformy.

Tématem jednání, ale i hlasování bude například i vyslovení nedůvěry ministru kultury Bartolomějovi Šenk Jevičovi, který dal do chodu veškeré změny v národních médiích.

Kateřina Havlíková, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme