Kosované hlasují v předčasných volbách do parlamentu. Jde v nich o stabilitu Balkánu

V Kosovu se v neděli pořádají předčasné volby do parlamentu. Tamní vláda minulý měsíc ztratila důvěru zákonodárců kvůli spornému zákonu o hranici s Černou Horou. Klíčovým tématem voleb je hlavně způsob, jak nastartovat ekonomiku země a jak ji dostat do Evropské unie. S napětím se očekává, zda vyhrají radikální nacionalistické strany, jejichž vítězství by vyostřilo již tak napjatou situaci na Balkáně, uvedla agentura DPA.

Priština Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosované hlasují v předčasných volbách do parlamentu.

Kosované hlasují v předčasných volbách do parlamentu. | Zdroj: Reuters

Úspěch radikálů předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Favoritem voleb je aliance uskupení kolem Demokratické strany Kosova (PDK), která byla součástí dosavadní vládní koalice.

PDK navrhuje na premiéra Ramuše Haradinaje, bývalého velitele kosovské osvobozenecké armády, který chce Srbsko soudit pro válečné zločiny.

PDK navrhuje na premiéra Ramuše Haradinaje | Zdroj: Reuters

Bělehrad na něj vydal mezinárodní zatykač, kvůli kterému Haradinaje před časem zatkli ve Francii, později ho ale tamní soud propustil. Haradinaj v rámci předvolebních slibů prosazoval méně vstřícný postoj nejen k Srbsku, ale i k Černé Hoře.

Mezi nadějné kandidáty patří také uskupení v čele s Demokratickým svazem Kosova (LDK) expremiéra Isy Mustafy. 

O složení nového 120členného zákonodárného sboru rozhodne zhruba 1,8 milionu oprávněných voličů. Téměř 890 hlasovacích místností bude otevřeno do večera.

Výsledek voleb ovlivní řešení komplikovaných sporů se sousedními státy. Podle agentury AP jde především o vymezení hranic s Černou Horou, které vedlo k pádu dosavadní vlády. V sázce je i pokračování rozhovorů se Srbskem a schválení další vzájemné dohody, v rámci které by srbská menšina v Kosovu měla získat více práv.

Expremiér Isa Mustafa | Zdroj: Reuters

Bývalá jihosrbská provincie Kosovo vyhlásila s podporou Západu jednostrannou nezávislost na Srbsku v roce 2008. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv zejména na severu země, kde žije početná srbská menšina.

Srbský premiér Aleksandar Vučić tvrdí, že kosovští vůdci chtějí na Srby v Kosovu zaútočit. Kosovský prezident Hashim Thaçi zase vyjádřil obavu, že Srbsko má v plánu obsadit část severního Kosova.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme