JAR se modlí za Mandelu, bohoslužby jsou v kostelech, mešitách i synagogách

Celostátní den smutku v Jižní Africe je ve znamení modliteb a rozjímání. Obyvatelé Jihoafrické republiky se tak modlí za Nelsona Mandelu, který zemřel v noci na pátek ve věku 95 let. Bohoslužby se konají po celý den, a to ve všech kostelech, chrámech, mešitách i synagogách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihoafričané se modlí za Nelsona Mandelu

Jihoafričané se modlí za Nelsona Mandelu | Zdroj: Reuters

Křesťané, muslimové, židé i vyznavači dalších náboženství při dnešních bohoslužbách vyjadřují respekt prvnímu černošskému prezidentovi Jihoafrické republiky, který se stal symbolem sjednocení národa bez rozdílu víry.

V katolickém chrámu v Johannesburgu se plný kostel modlí za Mandelu. Je sice druhá adventní neděle, ale zároveň i den, kdy všichni vzpomínají právě na otce nové Jižní Afriky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohoslužby za Nelsona Mandelu se konají ve všech kostelech, mešitách či synagogách v JAR. Zpravodaj v ČRo Robert Mikoláš s lidmi mluvil, jak na Mandelu vzpomínají a za co mu děkují.

„Modlíme se za něho, protože přinesl mír této zemi. Modlíme se za něho i za nás. Bez rozdílu víry, máme pocit, že nám ho seslal Bůh, bez ohledu na to, jak Ho nazýváme. On nám dokázal, že můžeme žít všichni společně,“ říká jedna z věřících a pokračuje:

„Všichni tvoříme jeden národ, děkujeme mu dnes za to, co pro nás udělal. Vyjadřujeme mu úctu a respekt.“

Podobná slova dnes znějí i ve všech chrámech a svatostáncích v celé Jižní Africe včetně metodistického kostela v Johannesburgu.

Kněz zapaluje svíčku za Nelsona Mandelu, který byl mimochodem také členem metodistické církve, a pak vypráví Mandelův život. Duchovnímu naslouchali i Mandelovi nejbližší příbuzní, a také současný prezident Zuma. Když se odmlčí, kostelem se rozezní zpěv.

Zpívají a modlí se všichni, běloši, černoši, Indové. Dvě desetiletí po konci apartheidu je Jižní Afrika přesně tou zemí, jakou si Mandela přál.

Piety na počest Nelsona Mandely se zúčastní ministr zahraničí Jan Kohout

Číst článek

Lidé také přicházejí s různými Mandelovými myšlenkami, z nichž jedna říká: ‘Pokud chcete uzavřít s nepřítelem mír, musíte s ním pracovat. A pak se stanete partnery.‘

„Já skutečně věřím tomu, že to byl zásah Boží, že nám poslal Mandelu, aby přinesl do Jihoafrické republiky mír,“ je přesvědčená žena modlící se v kostele Panny Marie v Johannesburgu.

Bohoslužby i různé vzpomínkové akce se dnes konají po celé zemi včetně vesnice Qunu, kde bude Nelson Mandela příští týden pohřben. Komentátoři televizních a rozhlasových stanic v zemi říkají, Mandela sjednocuje Jihoafrickou republiku i po smrti.

Lidé se modlí za Nelsona Mandelu v metodistickém kostele v Johannesburgu | Foto: Reuters

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme