Kalhousová: Rodiny tlačí na vládu, aby prioritou bylo propuštění unesených, až pak zničení Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu připravuje občany na dlouhou a těžkou válku. Jenže víc než 80 procent Izraelců ho viní z událostí 7. října, upozorňuje Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově. „Izraelská operace teď vypadá asi trochu jinak, než to v prvních hodinách a dnech po masakru Hamásu vypadalo. Vláda čelí poměrně velkému tlaku od rodin unesených,“ připomíná pro Ranní Plus.

Rozhovor Praha/Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské vojačky ve městě Aškelon

Izraelské vojačky ve městě Aškelon | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Věří Izraelci své armádě a vládě, proti které před válkou masivně protestovali, že jim zajistí bezpečnost?
Myslím si, že armádě věří. Ohledně Benjamina Netanjahua, tam už je to mnohem horší, protože víme z průzkumů veřejného mínění, že velká většina Izraelců – a když říkám velká většina, tak je to ve smyslu 80 procent a výš – ho viní z toho, co se stalo 7. října.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Irenou Kalhousovou o tom, jak se vyvíjí situace v Izraeli

A i jeho chování je od té doby velmi problematické. Na jednu stranu už mírně naznačil, že i on se bude zpovídat z toho, co se stalo. Ale chvíli po tomto prohlášení zase řekne, že podle něj jsou hlavními viníky představitelé bezpečnostních složek.

Domácí napětí v Izraeli tak stále platí a vláda není tak funkční, jak by asi měla být. Mnohé úkony vlády v tuto chvíli nahrazuje občanská společnost, například pomoc přeživším masakru Hamásu a podobně.

Pozemní invaze do Gazy? Proti Izraelcům hraje na straně obránců všechno, říká velitel z Afghánistánu

Číst článek

Podle čerstvého průzkumu listu Maariv by skoro polovina dotázaných obyvatel Izraele raději počkala s pozemní invazí, než se podaří osvobodit rukojmí. Naopak rodiny zadržovaných na vládu podle stanice BBC apelují, aby neotálela. Co pozici rukojmích posiluje, a co naopak oslabuje?
To je zajímavé, protože já si naopak myslím, že je to tlak rodin unesených a přeživších, co vedlo vládu k tomu, aby odložila pozemní operaci. A ta operace teď vypadá asi trochu jinak, než to v prvních hodinách a dnech po masakru Hamásu vypadalo.

A je to právě proto, že rodinní příslušníci vytváří obrovský tlak na vládu, aby prioritou bylo propuštění unesených. A až potom aby bylo prioritou zničení Hamásu.

Izraelská vláda tak čelí poměrně velkému tlaku, aby uspokojila tyto požadavky, protože tlak rodin i celé izraelské společnosti na to, že prioritou je propuštění víc než dvou stovek lidí, je veliký.

Čeká nás dlouhá a složitá válka, varoval Netanjahu. Podle expertů ale nejde o zahájení invaze

Číst článek

Jak Izrael podle vás vnímá aktuální zájem mezinárodní justice o vyšetřování toho, jestli nezadržuje humanitární pomoc?
Jsem přesvědčená o tom, že určitě bude vyšetřování jak mezinárodní, tak i uvnitř Izraele. A to ohledně toho, co se stalo 7. října na straně Hamásu, a potom i toho, jakým způsobem na to reagoval Izrael.

V tuto chvíli si myslím, že Izraelci řeší jiné věci, a sice to, že si jako cíl vytyčili zničení Hamásu. A víme, že v minulosti část humanitární pomoci končila v rukou Hamásu. To koneckonců nezpochybňuje ani mezinárodní společenství. A to je teď ta priorita – oslabit, z izraelského pohledu ideálně zničit Hamás. A v tuto chvíli podle toho jednají.

Vedou se v tuto chvíli diskrétní diplomatická jednání o propuštění rukojmí? A kdyby se vedla, tak kdo z regionu by se do nich mohl zapojit? Mohly by hrát nějakou roli země jako Libanon a Egypt?
To víme, kdo jednání vede. Hlavním aktérem je Katar, což je země, která na jednu stranu z velké části financuje Hamás a současně si udržuje kontakty s leckým i z toho druhého tábora. Zapojuje se také Egypt, protože ten má samozřejmě tradičně velmi blízko ke Gaze. To jsou dva hlavní hráči.

O Libanonu pochybuji, protože ten má své problémy. Na svém území má šíitské hnutí Hizballáh. Myslím, že Libanon se především snaží přesvědčit Hizballáh, aby neotevřel severní frontu, což by potom vedlo k tomu, že by Libanon byl vystaven obrovské vojenské akci ze strany Izraele.

Martina Mašková, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme