Ivan Korčok, nebo Peter Pellegrini? Slovensko vybírá prezidenta, volební kampaň dělí rodiny

Slovensko od rána vybírá příští hlavu státu, kterou bude buď Ivan Korčok, nebo Peter Pellegrini. Vítěz zasedne už v polovině června v bratislavském Grasalkovičově paláci a nahradí první ženu v této nevyšší slovenské funkci Zuzanu Čaputovou. Jak byla oběma kandidáty dosud vedena volební kampaň a rozdělují volby slovenskou společnost?

Od stálého zpravodaje Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slováci v druhém kole volí prezidenta

Slováci v druhém kole volí prezidenta | Foto: Eva Kořínková | Zdroj: Reuters

Peter Pellegrini, kandidát vládní koalice a předseda Národní rady, se snažil prezentovat jako politik, který nezahálí a pracuje.

Pellegrini uspěl zejména v regionech. Slovensko si zvolilo proruského populistu, píše BBC

Číst článek

Vystupoval často po boku svých ministrů a účastnil se bezpečnostní rady, přestože není jejím členem. Na to ostatně poukazoval také jeho protikandidát Ivan Korčok, který tvrdil, že má Pellegrini díky svým funkcím výhodu, protože je obecně „více vidět“.

Pellegrini se potkával s občany spíše poskrovnu, často ani akce neohlašoval předem, takže i pro novináře bylo náročné být na místě a mluvit s jeho voliči.

Zato Ivan Korčok, bývalý diplomat a ministr zahraničí, na kontaktní kampani založil i přesvědčování voličů ve druhém kole prezidentské volby. Objížděl města, organizoval velká shromáždění a jeho tým veškeré tyto akce obratně prezentoval také na sociálních sítích – včetně veškerých emocí, obav a nadšení jeho příznivců.

Z Pellegriniho tábora i proto často zaznívala kritika, že se Korčok chce podobnými shromážděními do prezidentského paláce „proprotestovat“.

Hádky v rodinách

Ve slovenské společnosti je i díky intenzivní kampani před druhým kolem voleb velmi cítit rozdělení do dvou táborů. Mnozí lidé mluví i o tom, že se kvůli volbám hádají také v rodinách. Rozdělení společnosti je ale běžné při podobně polarizujícím typu voleb, kdy si lidé musejí vybírat jen mezi dvěma kandidáty.

Emoce ještě zesiluje rétorika, která naráží na citlivé téma války na Ukrajině, které hraje aktuálně na Slovensku velkou roli. Pellegrini se ostatně od začátku označuje za kandidáta míru. Mnozí lidé naopak uvěřili, že Ivan Korčok, který je zastáncem pomoci Ukrajině, chce zatáhnout Slovensko do války. Ostatně také prezidentka Zuzana Čaputová si posteskla, že se ve volbách tak silně pracuje s tématem strachu z války.

Dělicí čára společnosti je patrná také v tom, kdo kterého z kandidátů podporuje. Zatímco Ivan Korčok má na své straně mnoho zástupců kultury, herce, osobnosti spojené s listopadem 1989, Peter Pellegrini takovou oporu v občanské společnosti nemá. Podpořila ho například Jednota důchodců, vybraní sportovci a osobnosti z kultury a nebo také čeští politici Miloš Zeman a Andrej Babiš (ANO).

Nakonec budou hrát velkou roli také voliči, kteří stojí stranou těchto vymezených táborů – antisystémoví voliči a etničtí Maďaři.

Porušené moratorium

Velkým tématem letošních voleb je i takzvané moratorium – to platí od čtvrtka a zakazuje před volbami vést kampaň, která by mohla voliče ovlivňovat. Tento „klid zbraní“ se ale ani jednomu táboru dodržet nepodařilo.

Banská Bystrica bude mít svého prezidenta, ať vyhraje kdokoliv. Z města pochází Korčok i Pellegrini

Číst článek

Na Slovensku kritizovaný koncept moratoria totiž příliš nepočítá s fenoménem sociálních sítí. Tedy ačkoliv se v tradičních médiích o kandidátech již neinformuje, vždy se najde někdo, kdo toto moratorium nerespektuje.

Například Igor Matovič, šéf hnutí Slovensko, útočil ještě v pátek na Pellegriniho, na jeho soukromí a domnělou sexuální orientaci. Mluvil o něm v ženském rodě. Matovič také Pellegrinimu nabídl sedm milionů eur, pokud se do sobotní 12. hodiny podrobí otázkám na detektoru lži. Postupně otázky začal zveřejňovat, aby poukázal na šedé oblasti z Pellegriniho kariéry.

Pozadu ale nezůstalo ani Pellegriniho hnutí Hlas. Jeho ministři zase zveřejnili fotografii starší paní, která se slzami objímá vojáka. Připojený text zní: „Pojďte volit, aby slovenští synové neumírali ve válce. Tím ale Pellegriniho tým pokračuje v připravené kampani, což bylo proti pravidlům moratoria. Fotografie navíc byla zajímavá tím, že šlo o fotografii ukrajinského vojáka, z jehož uniformy někdo z Pellegriniho týmu pro účely této koláže vyretušoval ukrajinskou vlajku.

Mnozí komentátoři proto upozorňují, že toto moratorium nemá smysl, protože jde zpravidla o třídenní období, kdy se šíří ta nejšpinavější kampaň a kandidáti se proti tomu nemohou účinně bránit.

Kampaň Petera Pellegriniho a Ivana Korčoka | Zdroj: Profimedia

Očekává se, že v sobotu bude velmi dlouhá volební noc, bude zřejmě možná potřeba počkat až na úplné sečtení všech hlasů. Nedá se přitom vyloučit, jestli se sčítání stejně jako v prvním kole opět někde nezasekne.

I kdyby byl ale konečný výsledek jen velmi těsný, slovenské zákony nepočítají s možností požádat o přepočet hlasů – leda by měl některý z kandidátů podezření, že volby neproběhly podle zákona.

Ladislav Novák, pik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme