Írán poslal do vězení autora hymny protivládních protestů. Režim ho nutí, aby složil píseň proti USA

Íránský zpěvák Šervín Hádžipúr, který je autorem písně Baraye, hymny předloňských protivládních protestů, byl odsouzen ke třem letům a osmi měsícům vězení. Informovala o tom agentura HRANA, která v Íránu monitoruje porušování lidských práv. Zpěvák má podle televize CNN také nařízeno napsat skladbu o „zvěrstvech proti lidskosti“, jichž se podle Teheránu dopouštějí Spojené státy, které íránský režim považuje za jednoho ze svých největších nepřátel.

Teherán (Írán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti vládnoucímu režimu v Íránu

Írán poslal do vězení autora hymny protivládních protestů (ilustrační foto) | Foto: Allison Bailey | Zdroj: NurPhoto / Reuters

Hádžipúr podle íránských úřadů šířil propagandu proti režimu a podněcoval nepokoje namířené proti národní bezpečnosti. Dva roky po opuštění vězení nebude Hádžipúr smět vycestovat z Íránu a musí se zapojit do aktivit propagujících současný íránský režim.

Rusové zaplatili Íráncům za drony tunami zlatých cihel, píše se v uniklých interních dokumentech

Číst článek

Televize CNN na svých internetových stránkách píše, že dva dny poté, co Hádžipúr zveřejnil na instagramu video, v němž zpíval píseň Baraye, si ho k výslechu předvolala policie. Zadržen byl předloni v září, v říjnu se dostal na svobodu na kauci.

Slovo baraye znamená „za...“ a píseň odráží touhu mladých Íránců po svobodě a normálním životě. Skládá se z 31 vzkazů, ve kterých lidé na internetu popisovali své pocity zoufalství, bolesti a smutku. Končí veršem „Za ženu, život a svobodu“. Píseň měla za necelé dva dny jenom na instagramu 40 milionů zhlédnutí. Pak ze sociální sítě zmizela.

Skladba se stala hymnou protestů, které Írán zažil předloni na podzim v souvislosti se smrtí 22leté Mahsy Amíníové, Íránky kurdského původu.

Policie ji zadržela podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb, tedy šátek, jímž si mají muslimky zakrývat vlasy a dekolt. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny zemřela na následky policejní brutality.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme