Ničivý požár na Maui. ‚Přišel jsem o bydlení a svůj biliárový klub, sám si neporadím,‘ popisuje muž

Na havajském ostrově Maui se před měsícem začal šířit ničivý požár. S následky se budou místní vyrovnávat dlouho. Lidé truchlí za mrtvé. Vlajky na Havajských ostrovech jsou spuštěné na půl žerdi. Počet obětí se ustálil na čísle 115, pohřešovaných jsou stovky. Záchranáři prohledali spáleniště ve městě Lahaina, které oheň zcela zničil. Lidé ze zasažených oblastí žijí v provizorním ubytování a docházejí do středisek pomoci.

Od zpravodaje z místa Maui (Aktualizováno: 18:06 7. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středisko pomoci ve městě Napili, které je zhruba deset kilometrů od Lahainy, se nachází v městském parku. Člověk by možná čekal ubytování ve stanech, ale nic takového tu není. Lidé už žijí u příbuzných nebo v hotelových pokojích, které pronajala federální agentura pro zvládání krizových situací.

Úřady po požárech na havajském Maui žádají blízké pohřešovaných o vzorky DNA. Je jich už přes tisíc

Číst článek

Do střediska si lidé přicházejí pro jídlo a vodu, oblečení, hračky pro děti, kosmetiku nebo vybavení do domácnosti jako ručníky nebo mycí prostředky. V karavanu pak najdou základní lékařské služby. Pomoc nabízejí dobrovolníci či charitativní organizace, stát zajišťuje elektřinu.

Ve středisku v Napili také provozují školku nebo příměstský tábor, kam děti chodí od devíti ráno do tří odpoledne. „Začali jsme fungovat týden po požáru. Nabízíme celou řadu aktivit – malujeme, stavíme ze stavebnic, sportujeme. Děti dostanou oběd a odpoledne si pro ně rodiče přijdou,“ přiblížila pro Radiožurnál dobrovolnice Jeana z nevládní organizace pro pomoc rodinám.

Požár na Maui je nejhorší přírodní katastrofou v dějinách Havajských ostrovů | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Federální vláda Spojených států bude pomáhat s obnovou zničené infrastruktury ve městě Lahaina a dalších místech nebo s obnovou bytových domů. Škody po požáru se zatím odhadují na téměř šest miliard dolarů, což je v přepočtu zhruba 130 miliard korun. Poničený soukromý majetek budou řešit pojišťovny, někteří lidé ovšem pojištěni nebyli.

Někteří přišli jak o bydlení, tak o své firmy. Podobně jako pan Ryan, který měl biliárový klub. Obává se, že na obnovu podnikání mu nikdo nepřispěje. „Očekávám větší pomoc. V situaci, kdy jsem ztratil nejen bydlení, ale i podnik, kde jsem měl veškeré vybavení, si sám neporadím. Ale v tomto směru mi nenabídli žádnou pomoc,“ smutní.

„Ještě nevím, jak to bude s bydlením, zkoušel jsem se ptát federální agentury pro zvládání krizových situací. Poslali mě ale na správu pro podporu drobného podnikání, kde my řekli, že si můžu zažádat o půjčku. S tou ale nic nenadělám,“ popisuje.

Někteří obyvatelé přišli jak o bydlení, tak o své firmy. Požár sežehl i tamní přírodu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Požár na Maui je nejhorší přírodní katastrofou v dějinách Havajských ostrovů. Plocha zasažená požáry hnanými silným větrem a suchou vegetací má rozlohu téměř 7000 hektarů.

Řada obyvatel ostrova si stěžovala, že obyvatele před blížícími se plameny nevarovaly žádné sirény. Havaj se přitom pyšní hustou sítí varovných systémů. Lidé v evakuačních centrech agentuře AP řekli, že před plameny je varoval až kouř či nedaleké exploze.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme