Prezidentka Gruzie neschválenými cestami podle soudu porušila ústavu, vláda chce její odvolání

Gruzínský ústavní soud v pondělí rozhodl, že prozápadní prezidentka země Salome Zurabišviliová svými zahraničními cestami bez vládního povolení porušila ústavu. Vyhověl tak návrhu vládnoucí strany Gruzínský sen a otevřel cestu k procesu jejího odvolání. Informovaly o tom agentura AFP nebo ruská státní agentura TASS.

Tbilisi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová | Zdroj: Reuters

„Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová během zahraničních pracovních návštěv ve dnech 31. srpna, 1. září a 6. září 2023 vykonávala zastupitelské pravomoci v oblasti mezinárodních styků bez souhlasu gruzínské vlády, čímž porušila ústavu,“ prohlásil předseda ústavního soudu Merab Turava.

Mezi cestami, se kterými gruzínská vláda nesouhlasila, je podle agentury TASS i naplánovaná návštěva Česka 10. až 12. prosince.

Odbor komunikace kanceláře prezidenta Petra Pavla v září sdělil, že o uskutečnění návštěvy má Hrad nadále zájem a dělá veškeré kroky, aby ji umožnil.

Předseda gruzínského parlamentu Šalva Papuašvili podle agentury TASS uvedl, že parlament bude hlasovat o odvolání Zurabišviliové ještě tento týden.

Vládní strana už dříve připustila, že bez podpory části opozice snaha nemá šanci uspět. Odvolání hlavy státu musí podpořit 100 ze 150 poslanců, vládnoucí strana má v parlamentu 84 mandátů, napsal TASS.

Proevropská prezidentka

Zurabišviliová, která nynější vládu kritizuje za odklon od Evropské unie a příklon k Rusku prezidenta Vladimira Putina, přes nesouhlas gruzínské vlády na konci srpna jednala v Berlíně se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem. Později jela do Bruselu a Paříže s cílem získat podporu pro vstup své země do Evropské unie.

Gruzínská tajná služba varuje před převratem, jako byl ‚euromajdan‘. Situaci sledují Rusové i Ukrajinci

Číst článek

Hlava státu podle gruzínské ústavy vykonává reprezentační funkce v zahraniční politice pouze se souhlasem vlády. Na základě toho kabinet zakázal prezidentce oficiální návštěvy v zahraničí do konce roku.

Zástupci Zurabišviliové tvrdili, že to neznamená, že se prezidentka nemůže setkat s čelními představiteli jiných zemí, pokud to nevede ke změně kurzu zahraniční politiky, napsalo rádio Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL).

Gruzie požádala o členství v Evropské unii v roce 2022. Tato kavkazská země, na rozdíl od Ukrajiny a Moldavska, na loňském summitu Unie postavení kandidáta nezískala.

Evropská unie dala Tbilisi 12 podmínek, které Gruzie musí splnit, aby tento status získala. Jde především o vnitřní reformy, nezávislost soudnictví a boj proti korupci.

Zurabišviliová, zvolená v listopadu 2018 jako nezávislá kandidátka, se hlásí k Evropské unii a k Západu a odmítá spolupráci s Ruskem, dokud ruská armáda okupuje část gruzínského území v podobě Abcházie a Jižní Osetie.

Na jaře prezidentka podpořila protesty proti vládou prosazovanému zákonu o takzvaných zahraničních agentech, tedy subjektech využívajících podporu ze zahraničí, který byl nakonec stažen z parlamentu. Vládu kritizovala také za to, že se nepřipojila k západním sankcím proti Rusku po jeho vojenském vpádu na Ukrajinu.

Šéfka státu také protestovala proti obnovení přímých letů mezi Ruskem a Gruzií poté, co ruský prezident v květnu zrušil Gruzíncům vízovou povinnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme