Francie zažívá nedostatek elektřiny. Firmy za ni nyní platí i devětkrát víc než minulý rok

Francouzská energetická síť se blíží ke svým limitům a Francie v těchto dnech vyrobí méně elektřiny, než spotřebuje. Musí tedy elektřinu dovážet. Podle deníku Le Figaro je situace způsobena jednak evropskou energetickou krizí, ale taky nucenou odstávkou několika jaderných bloků.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrická přenosová soustava (ilustrační foto)

Elektrická přenosová soustava (ilustrační foto) | Zdroj: pxhere CC0 Public Domain

Největší obavy se týkají dodávek elektřiny na leden. Společnost RTE ale plánuje zveřejnit výhledy na tento měsíc až 30. prosince.

„Chtěla bych všechny ujistit, že do konce zimy nebudou žádné velké black-outy. Přijali jsme řadu opatření, která nám umožní se takovým dopadům vyhnout,“ řekla francouzská ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová pro rádio France Inter. Zdůraznila, že nenadálé výpadky dodávek nehrozí.

Elektřina a plyn lidem příští rok zdraží. Zvýší se regulovaná složka, oznámil energetický úřad

Číst článek

Současné energetické situaci ve Francii navíc nepomáhá, že ve francouzských domácnostech převažuje elektrické vytápění. Dodavatelé a operátoři elektřiny proto teď s obavami sledují předpovědi počasí.

Dodávky energie komplikují i odstávky jaderných reaktorů. Ty měly proběhnout už v létě, kvůli pandemické situaci se ale přesunuly až na zimu. Z 56 reaktorů, které se na území Francie nachází, je tak v současné době mimo provoz patnáct.

Kvůli technickým komplikacím jsou navíc odstavené i čtyři jaderné elektrárny, podle Pompiliové z bezpečnostních důvodů. „Nebylo to ale plánované a ocitli jsme se tak bez šesti gigawatů,“ přiznala.

Pražská plynárenská zvýší cenu plynu v základním ceníku o 7,3 procenta. Fixovaných cen se to netýká

Číst článek

Nedostatek elektrické energie má přitom dopad jak na fyzické, tak na právnické osoby. Francouzská vláda slíbila, že se většině francouzských domácností zvýší náklady maximálně o čtyři procenta. Na podniky a průmyslové firmy ale opatření nerozšířila. Ty ve výsledku platí i devětkrát víc než minulý rok.

  „Jestliže se v dohledné době nic nezmění, hrozí, že francouzské firmy nebudou konkurenceschopné. Tím pádem je tu i riziko, že tyto podniky přesunou svou výrobu jinam,“ uvedla pro televizi LCI Thérèse Sliva-Marionová z asociace Cleee sdružující velké průmyslové podniky ve Francii. Některé podniky kvůli zvýšeným nákladům už nyní omezují svou produkci.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme