Evropská komise chce zastavit práci disciplinární komory polského soudu. Varšava chyby odmítá

Evropská komise požádala v úterý Soudní dvůr Evropské unie, aby předběžným opatřením zastavil práci disciplinární komory nejvyššího polského soudu. Oznámil to eurokomisař Nicolas Schmit po úterním zasedání komise. Vláda ve Varšavě krok Bruselu zpochybnila.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaczyński vidí Polsko jako hrdou a nezávislou zemi, která si nesmí nic nechat diktovat zvenčí.

Předseda polské vládnoucí strany Práva a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński | Foto: FW1F/Mark Potter | Zdroj: Reuters

Unijní soudci už v listopadu vyzvali polský nejvyšší soud, aby prověřil nezávislost své disciplinární komory. O jejím složení rozhoduje soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládnoucí stranou Právo a spravedlnost. Polský nejvyšší soud začátkem prosince rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá a zpochybnil i disciplinární komoru, především její personální obsazení i široké pravomoci.

Do varšavských ulic vyrazily tisíce demonstrantů v talárech. Protestují proti kontroverzní soudní reformě

Číst článek

Komise se v úterý podle Schmita obrátila na svůj právní servis, aby požádal ve věci disciplinární komory o vydání předběžného opatření. To by mohlo pozastavit činnost komory do doby, než bude její nezávislost na politické moci prověřena.

Podle varšavské vlády je krok komise neopodstatněný. „Komora funguje v souladu s polským právem. Smlouvy o EU vůbec neupravují soudní systémy v jednotlivých členských zemích,“ citovala agentura Reuters mluvčího vlády Piotra Muellera.

Obrana vlády práva

Evropská komise upozornila, že její rozhodnutí nesouvisí s novým zákonem, který minulý měsíc prošel v dolní komoře parlamentu a jehož účelem je podle kritiků umlčet pod hrozbou trestů soudce zpochybňující reformy justice prosazované Právem a spravedlností. „Evropská komise bedlivě sleduje další vývoj,“ uvedla komise v prohlášení.

Brusel dlouhodobě vede s vládou národně-konzervativního Práva a spravedlnosti řízení kvůli justiční reformě, která podle komise podkopává vládu práva v zemi. Soud Evropské unie už nařídil Polsku změnit některé kritizované zákony, čemuž však polská vláda vyhověla pouze z části. Místopředsedkyně komise Věra Jourová, podle níž je současný vývoj znepokojující, se na konci ledna chystá vyrazit k jednání do Polska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme