Vandalové ve Francii posprejovali sochu bývalého prezidenta de Gaulla. ‚Otrokář,‘ napsali na podstavec

Na severu Francie neznámí vandalové poškodili sochu bývalého prezidenta a válečného hrdiny Charlese de Gaulla. Bustu posprejovali oranžovou barvou a na podstavec napsali „otrokář“, napsala dnes agentura AFP s odvoláním na místní představitele. Incident ihned vyvolal pobouřené reakce zejména pravicových politiků.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posprejovaná socha De Gaullea ve Francii

Posprejovaná socha De Gaullea ve Francii | Zdroj: Profimedia

Poškozená de Gaullova busta se nachází ve městě Hautmont nedaleko belgické hranice. Starosta města Joel Wilmotte uvedl, že socha byla již vyčištěna, vandalský čin přitom označil za „skandální“. 

Terčem vandalských útoků se v posledních dnech stala řada soch ve Spojených státech, ale i v několika evropských zemích. V některých městech byly sochy při protestech strženy, jiná je sama odstraňují. Vše souvisí s protirasistickými protesty vyvolanými smrtí amerického černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém nedělním projevu uvedl, že Francie by neměla vymazávat „stopy“ své historie. V této souvislosti slíbil, že sochy historických postav nebudou odstraněny.

Kolumbus, Davis, Wickham a další. V USA mizí sochy, přejmenovat by se měly i některé základny

Číst článek

Charles de Gaulle bývá označován za největšího francouzského státníka 20. století. Hrdina protinacistického odboje podruhé výrazně promluvil do dějin země, když v roce 1958 vystoupil z ústraní a přijal úřad předsedy vlády. Podle historiků tím zabránil hrozící občanské válce kvůli krizi v Alžírsku. Kromě toho prosadil v zemi prezidentský systém. V roce 1959 se podle nové ústavy stal prezidentem a funkce se ujal 8. ledna 1959.

Vlna protestů proti rasismu a policejnímu násilí se do Evropy přelila ze Spojených států, kde se začalo demonstrovat v reakci na květnovou Floydovu smrt. Muž zemřel ve městě Minneapolis poté, co mu policista, který nyní čelí obvinění z vraždy, klečel několik minut na krku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme