Kvůli zavřeným kavárnám či školám klesla v USA například cena i spotřeba mléka.Reuters

Americký venkov krmí celou zemi, potýká se s koronavirem. Trump masokombinátům přikázal nezavírat

Nela Krawiecová |

Čtěte dále

Milion nakažených, tedy jedna třetina ze všech, připadá na Spojené státy. Epicentrem zůstává i nadále New York, nejvyšší počty nových případů ale hlásí zemědělské státy Středozápadu. Nákaza se rychle šíří v tamních masokombinátech, které omezují svou produkci. Může tedy dojít k výpadku některých potravin v supermarketech. Donald Trump proto podnikl zákonné kroky k udržení tohoto odvětví.


Více než 500 lidí v masokombinátu Smithfield v Jižní Dakotě nemohlo přijít do práce, nakazili se koronavirem. Jedna z největších továren na zpracování vepřového se proto musela uzavřít. V sousední Iowě se počet pozitivních případů behěm 14 dní zvýšil desetkrát, většina z nich napojena na balírnu masa. Počty obyvatel těchto států nejsou vysoké, v Iowě žije jen něco málo přes tři miliony Američanů, v potravinářském průmyslu ale pracuje podstatná část z nich.

Podle deníku The New York Times přerušilo nebo zpomalilo svou produkci nejméně čtyřicet továren na potraviny po celé zemi. Kvůli nedostatku personálu se farmáři navíc obávají, že budou muset svá zvířata utratit.

Americký prezident Donald Trump proto uplatnil zákon, který vládě dává pravomoc nařídit soukromým společnostem výrobu nepřerušovat, a to kvůli obavám o udržení národní bezpečnosti. „Tento krok zajistí, aby nedošlo k ohrožení potřeb Američanů,” znělo oficiální vyjádření Bílého domu.

Rozhodnutí přišlo poté, co největší americký zpracovatel masa Tyson Foods varoval před kolapsem potravinového řetězce. Šíření viru mezi zaměstnanci donutilo společnost v posledním týdnu uzavřít tři svá zařízení.

Podle Trumpa ale těmto závodům nehrozí právní odpovědnost, pokud se během pandemie rozhodnout znovu otevřít. Odbory zastupující čtvrt milionů zaměstnanců se ale obávají, že není zajistěna jejich dostatečná bezpečnost. Odhadují, že se jich doposud koronavirem nakazilo šest a půl tisíce lidí, dvě desítky zemřely.

Americký venkov krmí města

Nejvíce nakažených je ve větších městech na pobřeží, v méně osídlených částech země ale koronavirus může paralyzovat celé komunity.

„Středozápad je sice méně obydlený, ale v továrnách, jako jsou právě masokombináty, jsou v úzkém kontaktu velké skupiny lidí z různých okolních vesnic. Proto se i tam začaly objevovat větší epicentra nákazy,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz Lauryn Higginsová, novinářka spolupracující s deníkem The New York Times z Nebrasky. Tamní zpracovatel hovězího JBS zaměstnává 3500 lidí, osm jeho zaměstanců nákaze koronavirem podlehlo.

Pro americký venkov závislý na příjmech ze zemědělství navíc může být podle Higginsové koronavirus velmi nebezpečný. „Lidé se obávají, že nakazí sebe i své blízké. Mnoho z nich si ale nemůže dovolit zůstat doma, navíc zavírání fabrik ohrožuje celé Spojené státy. Mají pocit, že musí lidem zajistit jídlo na stůl.“

Koronavirus trápí také malé zemědělce, rodinná mlékárná ve státě Missouri musela kvůli nízké ceně i poptávce omezit svou výrobu. (Reuters)

Není výjimkou, že na místech, kde potravinářské koncerny sídlí, bydlí jen několik stovek obyvatel. Pokud by se v takových komunitách nákaza ve velkém rozšířila, může dojít k výpadku základních služeb. Obchody s potravinami, pošty, nebo pečovatelské domy mohou být vystaveny riziku, že nebudou mít dostatek zdravých zaměstnanců.

„Prozatím k tomu nedošlo, ale nahání to strach. Americký venkov má statisticky horší dostupnost zdravotní péče, nejbližší nemocnice bývají i desítky kilometrů daleko. Nejsou navíc připraveny na velký nápor lidí,“ dodává Higginsová..

Druhá zkouška

Nakažených je ve Spojených státech přes milion, nejméně 60 tisíc lidí zemřelo. V dubnu se každý den ve Spojených státech v průměru nakazily dva tisíce lidí. Skutečné počty mohou být i několika násobně vyšší. Kolem 30 procent nemocných je ve státě New York, který je od počátku hlavním epicentrem nákazy. Nejpostiženějšími jsou New Jersey, Massachusetts, Kalifornie a Pensylvánie. Narůstající počet nových případů ale hlásí mnoho méně obydlených států - Iowa, Wisconsin, Nebraska nebo Kansas.

Podle některých odborníků by koronavirus mohl výrazně postihnout také jih země. Hustě osídlená města na pobřežích mají různorodější skladbu obyvatel, naopak na venkově a jihu země je ale průměrný věk obyvatel vyšší. Častější jsou také srdeční choroby nebo cukrovka, které mohou průběh nemoci komplikovat.

Nela Krawiecová