Čína se snažila ovlivnit volby na Tchaj-wanu pomocí AI. Zkusí to i v Jižní Koreji a USA, varuje Microsoft

Peking se pokusil ovlivnit volby na Tchaj-wanu. Použil k tomu obsah generovaný umělou inteligencí. Voliče se snažil odradit od kandidáta, který podporoval suverenitu ostrova. Podle společnosti Microsoft se o to samé může pokusit letos v USA, Jižní Koreji a Indii, píše The Guardian a upozorňuje na to web Radia Wave.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínská vlajka

Čínská vlajka | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Americká technologická společnost ve zprávě uvádí, že Čína se už jednou pokusila o dezinformační kampaň generovanou umělou inteligencí v lednových prezidentských volbách na Tchaj-wanu.

Doplňuje, že dopad obsahu vytvořeného umělou inteligencí je sice malý, ale to se může změnit. „Rostoucí čínské experimentování s memy, videem a zvukem bude pokračovat – a může být účinné,“ uvedla společnost Microsoft, kterou cituje The Guardian.

Čína už nemluví o připojení Tchaj-wanu jako o mírovém. Je to promyšlený symbol, hodnotí sinoložka

Číst článek

Pekingem podporovaná skupina Storm 1376, známá také jako Spamouflage nebo Dragonbridge, byla během tchajwanských voleb velmi aktivní. Její pokusy o ovlivnění voleb zahrnovaly umístění falešného zvukového záznamu na YouTube, na kterém kandidát Terry Gou, který v listopadu odstoupil, podporuje jiného kandidáta.

Společnost Microsoft uvedla, že klip byl „pravděpodobně vytvořen umělou inteligencí“. YouTube ale obsah odstranil dřív, než se dostal k většímu množství uživatelů.

Skupina podporovaná Pekingem šířila o kandidátovi Williamu Laiovi – který stojí za suverenitou ostrova a proti němuž Peking vystupuje – sérii memů vytvořených umělou inteligencí. Ty proti Laiovi vznášely nepodložená obvinění ze zpronevěry státních prostředků.

Ve zvýšené míře používali čínští aktivisté televizní zprávy generované umělou inteligencí. Přičemž dodávali nepodložená tvrzení o Laiově soukromém životě, včetně toho, že je otcem nemanželských dětí.

Vliv ve Spojených státech

Společnost Microsoft dodala, že čínské skupiny pokračují ve vlivových kampaních ve Spojených státech. Aktéři podporovaní Pekingem používají účty na sociálních sítích, aby kladli „rozdělující otázky“ a snažili se porozumět problémům, které rezonují u amerických voličů.

„Mohlo by se jednat o shromažďování zpravodajských informací a zpřesňování klíčových demografických údajů voličů před prezidentskými volbami ve Spojených státech,“ uvedl Microsoft v blogovém příspěvku, který zprávu doprovází a na který upozornilo Radio Wave.

Tamara Kocourková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme