Krvavých střetů v Barmě přibývá. Policie podle svědků pálí v ulicích ostrou municí, mrtvých je přes 180

Nejméně dvacet lidí zemřelo v Barmě během pondělních demonstrací proti vojenskému puči. Od začátku února už počet obětí protestů přesáhl 180. Podle očitých svědků policie střílí ostrou municí i po ženách a po dětech. Umírají i lidé, kteří se do protestů nezapojují. OSN chce do země vyslat mediátora, který by domluvil klid zbraní a zahájil dialog mezi policií a opozicí. Mezi oběťmi jsou i kolemjdoucí.

Neipyijto Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v Barmě střílí po protestujících ostrou municí

Policie v Barmě střílí po protestujících ostrou municí | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

Policie podle demonstrantů už nepoužívá varovnou střelbu, pálí rovnou ostrou municí a okamžitě míří na hlavu nebo na hrudník.

‚Střílet s cílem zabít.‘ Barmská armáda stupňuje brutalitu, pořádá noční nájezdy na vůdce protestů

Číst článek

V pondělí přišla o život například žena, která zcela náhodou otevřela dveře svého domu na ulici.

Členové bývalé vládní strany Národní ligy pro demokracii v singapurské televizi řekli, že uniformy „mají očividně rozkaz zastrašit celý národ, naprosto každého a za každou cenu“.

Stále více lidí odváží těla svých zabitých příbuzných z ulice rovnou domů, protože se bojí, že by policie po identifikaci zatkla zbytek rodiny.

Přibývá svědectví, že zadržené mučí elektrickým proudem, ohněm nebo vařící vodou. Pokud policie vzkáže, že někomu zemřeli příbuzní, vzápětí se ukáže, že mrtví lidé mají rány na hlavě, podlitiny po celém těle, často vyražené zuby.

This is not Syria or Yemen. But these are scenes within #ASEAN in Bayint Naung #Yangon #Myanmar today taken by a very talented @Khant Zaw. Myanmar is into its 44th day of #militarycoup with more than 180 deaths since Feb 1, more than 1800 detained #WhatsHappeningInMyanmar

08:59 – 16. 03. 2021

4941 4298

Reakce mezinárodních organizací

Pro připomenutí: armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii (NLD) výrazně zvítězily v podzimních volbách.

Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Protesty v zemi pokračují několik týdnů a zásahy policie jsou podle pozorovatelů stále násilnější.

Poslanci NLD, kterým se podařilo uniknout zatčení, vytvořili výbor na obranu parlamentu CRPH, jehož prozatímním šéfem byl jmenován Maun Win Kchain Tha. Skupina usiluje o to, aby byla mezinárodně uznána jako právoplatná barmská vláda. Armáda ji naopak označila za nelegální organizaci a varovala, že každému, kdo s ní bude spolupracovat, hrozí obvinění z vlastizrady.

Generální tajemní OSN António Guterres už juntu vyzval, aby souhlasila s příjezdem speciálního velvyslance jeho úřadu. Ten by měl s generály domluvit konec násilí a navrhnout harmonogram toho, kdy začne dialog s opozicí.

Spojené státy i Evropská unie jednotně nabádají svět k sankcím, které by měly zasáhnout hlavně barmský export ropy, zemního plynu a dalších důležitých nerostných surovin, ze kterých má armáda rozhodující finance.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme