AstraZeneca popírá zprávy o dalším propadu dodávek vakcín do zemí Evropské unie
Britsko-švédská firma AstraZeneca popřela zprávy o údajně chystaném výpadku dodávek vakcín do zemí EU, a to ze 180 na zhruba 90 milionů dávek. S informací přišla agentura Reuters, která se odvolává na své zdroje v Bruselu. Evropská komise tvrzení na dotaz Radiožurnálu odmítla komentovat.
AstraZeneca hodlá do zemí Evropské unie ve druhém čtvrtletí údajně doručit jen 90 milionů dávek vakcíny proti koronaviru, tvrdí s odvoláním na své zdroje v Bruselu agentura Reuters. Šlo by tak jen o polovinu z původně nasmlouvaných 180 milionů. Reuters uvádí, že společnost o svém záměru již informovala Evropskou komisi.
Vakcinolog: Druhá dávka AstraZenecy se má podat až po 12 týdnech. Seniory ochrání před úmrtím
Číst článek
Mluvčí komise ale na dotaz Radiožurnálu informaci nepotvrdil a odkázal na vyjádření firmy. Podle něj AstraZeneca i nadále počítá s dříve stanoveným množstvím, pouze bude muset zhruba polovinu vakcín dovézt ze světa.
„Poslední prognóza dodávek pro druhé čtvrtletí cílí na dodávky v souladu s dohodou s Evropskou komisí. Podle ní by zhruba polovina množství měla dorazit z výrobního řetězce závodů v EU a zbývající část pak z mezinárodní dodavatelské sítě,“ sdělila Radiožurnálu mluvčí společnosti.
Nezájem o AstraZenecu
AstraZeneca původně ohlásila, že do konce března do zemí EU zašle jen 30 z původně domluvených a předplacených až 120 milionů dávek, a to právě s odvoláním na potíže s výrobou. Evropská komise na vysvětlení nepřistoupila vzhledem k tomu, že se s výpadky nepotýká Velká Británie.
Evropská komise si vynutila zveřejnění částečně začerněné smlouvy s firmou, plnou verzi kontraktu pak publikovala italská RAI. Podle ní měla AstraZeneca pro země EU už v prosinci připravit 30 milionů dávek. Firma přitom o podmínečné povolení své látky v EU kvůli průtahům s daty z klinických studií nakonec požádala až po Novém roce.
Otázka taky je, kam se podělo 30 milionů dávek, které AstraZeneca původně slíbila dodat v prosinci, kdy nakonec ale ještě neměla podmínečné povolení EMA.
16:14 – 19. 02. 2021
Firma se nakonec s Evropskou komisí dohodla, že do konce března zašle o devět milionů dávek více, tedy celkově 39 milionů. Stále však jde o méně než třetinu původně slíbeného množství.
Vakcína AstraZenecy funguje jako bájný trojský kůň. Imunitní systém se díky tomu vycvičí
Číst článek
Některé země teď nicméně řeší nadbytek této látky. Například v Německu na skladech leží nevyužitých víc než milion dávek. Německé úřady totiž vakcínu AstraZenecy nedoporučily aplikovat seniorům kvůli nedostatku dat o její účinnosti. Kvůli tomu a kvůli zprávám o častějších vedlejších účincích se navíc vakcína potýká s nižším zájmem další veřejnosti.
Institut Roberta Kocha upozorňuje, že odmítání této vakcíny není racionální, látka má totiž téměř 100% účinnost v prevenci těžkého průběhu onemocnění. Německá vláda zvažuje, že dávky využije k očkování zaměstnanců školek a základních škol.
Rovněž Evropská komise se postavila za všechny v EU schválené vakcíny. Prověření látek experty Evropské lékové agentury podle unijní exekutivy garantuje jejich účinnost a bezpečnost.
Pfizer výrobu zvyšuje
Země EU podle posledních dostupných údajů zatím dokázaly využít celkem 28 milionů dávek vakcín. V přepočtu aplikovaných dávek na počet obyvatel Česko patří v rámci EU k podprůměrným státům, rychlejší jsou mimo jiné všechny sousední země.
Evropská komise přiznala, že problémy výrobců s rozjezdem masové výroby podcenila, situace se podle ní ale rychle lepší. „Nacházíme se ve fázi zrychlování výroby, spolu s firmami na tom pracujeme a dohlížíme na ně. Je třeba průmyslu pomoci,“ uvedl v pondělí eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton během návštěvy největší evropské továrny na vakcíny společnosti Pfizer v belgickém Puursu.
Hlavní unijní dodavatel, tandem Pfizer/BioNtech slíbil do konce března veškeré výpadky vynahradit a ve druhém čtvrtletí poslat proti původnímu harmonogramu navíc 75 z celkových až 600 milionů dávek nasmlouvaných pro rok 2021. Evropská komise také rozšířila objednávku od americké Moderny, letos by od ní mělo dorazit přes 300 milionů dávek. V polovině března se čeká schválení v pořadí čtvrté vakcíny, a to od americké společnosti Johnson & Johnson.