V roce 2008 pomáhal při záchraně Bidena, sám teď žádá o pomoc. Tlumočník zůstal v Afghánistánu uvízlý

Letecká evakuace afghánských tlumočníků a dalších spolupracovníků západních sil je u konce, ne všechny se ale podařilo ze země ovládané Tálibánem dostat pryč. Mezi těmi, kteří v Afghánistánu uvízli, je podle amerických médií i Mohamed – afghánský tlumočník, který před 13 lety pomáhal při záchraně tehdejšího senátora a současného prezidenta USA Joea Bidena. Do Bílého domu nyní vzkazuje: „Nezapomeňte mě tady.“

Kábul/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják kráčí s afghánským tlumočníkem poblíž předsunuté operační základny v afghánské provincii Laghmán (snímek z roku 2014)

Americký voják kráčí s afghánským tlumočníkem poblíž předsunuté operační základny v afghánské provincii Laghmán (snímek z roku 2014) | Zdroj: Reuters

Byla druhá polovina února roku 2008, když se vrtulník s Joem Bidenem dostal do potíží a kvůli sněhové bouři musel nouzově přistát v odlehlém afghánském údolí. Tehdejšího senátora a současného šéfa Bílého domu se podařilo dostat do bezpečí, jeden z jeho tehdejších zachránců nyní žádá Bidena o pomoc.

Biden: Odchod z Afghánistánu je koncem éry velkých vojenských operací s cílem předělávat cizí země

Číst článek

Řeč je o afghánském tlumočníkovi Mohamedovi, který se kvůli své práci pro americké vojenské síly ocitl po pádu Kábulu v ohrožení, do evakuačního letu se ale s manželkou a dětmi nedostal. Třináct let po jejich setkání v Afghánistánu proto prosí Bidena o záchranu.

„Dobrý den, pane prezidente. Zachraňte mě a moji rodinu,“ vzkazuje prostřednictvím amerického deníku The Wall Street Journal.

Dostat se z Afghánistánu pryč se Mohamed s rodinou pokoušel poslední rok, byrokracie ale jeho snahy o evakuaci zkomplikovala. Bidenův zachránce se tak zařadil mezi nespočet dalších afghánských pomocníků, kteří se před pondělním ukončením evakuací ze země nedostali.

Díky novinářům Wall Street Journal zazněl Mohamedův vzkaz také během úterní tiskové konference v Bílém domě.

„Náš vzkaz pro něj zní: Děkujeme, že jste v posledních 20 letech bojoval po našem boku. Děkujeme za to, jakou roli jste sehrál během pomoci několika mých oblíbených lidí dostat se ven ze sněhové bouře a za veškerou práci, kterou jste odvedl. Náš závazek trvá a neplatí jen pro americké občany, ale také pro naše afghánské partnery, kteří bojovali po našem boku… Dostaneme vás ven,“ slíbila prezidentova mluvčí Jen Psakiová.

Záchrana tří senátorů

Spolu s Bidenem byli v roce 2008 na palubě vrtulníků také další dva senátoři – Chuck Hagel a John Kerry, který se o pět let později stal ministrem zahraničí ve vládě prezidenta Baracka Obamy.

Biden mohl z Afghánistánu odejít lépe, většina Američanů ale chce úplně zapomenout, říká Lukeš

Číst článek

Kvůli oslepující sněhové bouři musela dvojice amerických vojenských vrtulníků Black Hawk nouzově přistát v odlehlém údolí, vzdáleném asi 30 kilometrů od letecké základny Bagrám.

Na bagrámské základně tehdy seděl i 36letý afghánský tlumočník Mohamed. Okamžitě nasedl s americkými vojáky do terénních vozů a společně se vydali na několikahodinovou cestu do přilehlých hor, aby americké senátory zachránili.

Podle deníku The Wall Street Journal sice nešlo o oblast ovládanou Tálibánem, bezpečná ale také nebyla. Jen o 15 kilometrů dál tam den předtím zabila 82. výsadková divize nejméně dvacítku tálibánských povstalců, se kterými se dostala do střetu.

Senátoři, čekající na pomoc, si mezitím krátili čas schovaní v útrobách vrtulníku. Jak později naznačil John Kerry, navzdory mrazu a dalším nepříznivým podmínkám mezi nimi panovala poměrně dobrá nálada.

„Chtěli jsme poslat Bidena, aby šel se sněhovými koulemi bojovat s Tálibánem, naštěstí jsme to ale nemuseli udělat,“ vtipkoval Kerry poté, co se k nim navzdory hustému sněhu konečně dostal vojenský konvoj a dopravil senátory i s posádkou na leteckou základnu.

Skrytý před Tálibánem

Za záchranu Mohameda a jeho rodiny se v minulých týdnech vyslovilo hned několik amerických vojáků, kteří s ním v Afghánistánu v minulosti spolupracovali. Bývalí kolegové pro list Wall Street Journal popisují, že s nimi Mohamed stál bok po boku i během nejméně stovky přestřelek a věřili mu tak moc, že mu někdy dali do rukou zbraň. Mohl díky tomu sám zasáhnout, pokud by se dostali do potíží.    

Co je IS-Chorásán a jaké má vztahy s Tálibánem? Pět otázek kolem ‚nejbrutálnější‘ skupiny Afghánistánu

Číst článek

„Jeho nezištná služba našim vojákům je právě taková, jakou bych si přál vidět u většího počtu Američanů,“ napsal v červnu podplukovník Andrew Till v dokumentu, kterým chtěl podpořit Mohamedovu žádost o speciální imigrační vízum.

Vyřizování žádosti afghánského tlumočníka se ale následně zaseklo, protože jeho bývalý zaměstnavatel nemohl najít záznamy, které Mohamed k získání víza potřeboval. Mezitím se však Tálibán chopil moci nad Kábulem, pro Mohameda tak bylo jedinou šancí dostat se na kábulské letiště, odkud startovaly evakuační lety.

Když se ale konečně dostal k letištní bráně, americké vojenské síly jeho prosbám nevyhověly. Mohamedovi sice vojáci dovolili jít dál, ale bez manželky a dětí. To afghánský tlumočník odmítl.

Na jeho podporu se mezitím ozývají i další američtí veteráni, kteří s Mohamedem spolupracovali, a volají po tom, aby byl ze země co nejdříve evakuován. „Pokud můžete pomoct jen jednomu Afghánci, vyberte si jeho… Zaslouží si to,“ tvrdí například Shawn O’Brien, který s Mohamedem pracoval v roce 2008.

O pomocnou ruku nyní prosí i samotný Mohamed, který se před Tálibánem skrývá doma. „Nemohu ani opustit dům. Mám velký strach,“ sdělil den po ukončení leteckých evakuací z Kábulu pro americký deník Wall Street Journal.

Šance, jak se dostat ze země pryč, pro Mohameda ale ještě nejsou zcela ztracené. Podle vyjádření amerických představitelů totiž vláda ve Washingtonu nyní zjišťuje, jak bývalé afghánské spolupracovníky dostat ven pozemními cestami.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme