Žádný papír, příští rok už jen eRecepty. Není to připravené, varují lékaři

Česko na žebříčku elektronizace zdravotnictví v Evropské unii spadá až na spodní příčky. Hůř jsou na tom už jen Rumuni. Tvrdí to ministerstvo zdravotnictví, které si letos zadalo několik klíčových úkolů, které by tuzemské zdravotnictví měly posunout na vyšší elektronickou úroveň. Mezi nejzásadnější a zároveň nejkritizovanější body patří elektronická preskripce - jinak také eRecept. Ten začne k nespokojenosti řady lékařů a lékárníků platit už prvního ledna příštího roku jak zjistil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocniční lékárna hradecké Fakultní nemocnice se nově jmenuje U modrého robota. Pacienty tam totiž nyní obsluhuje výdejní automat.

Nemocniční lékárna hradecké Fakultní nemocnice se nově jmenuje U modrého robota. Pacienty tam totiž nyní obsluhuje výdejní automat. | Foto: Václav Plecháček | Zdroj: Český rozhlas

Už v příštím roce nedostanou pacienti u lékařů do ruky klasický papírový recept. Namísto toho ho budou mít v elektronické podobě, všichni a povinně. Elektronická preskripce patří mezi nejzásadnější a zároveň nejkritizovanější body, které si ministestvo zdravotnictví vytklo v rámci elektronizace zdravotnictví.

„Mohou nastat situace, kdy lékař nebude schopen ten recept vystavit. Nepůjde proud, výpadek internetu. Obáváme se, že by část lékařů z tohoto důvodu mohla ukončit svou činnost. Sice by pak pacienti měli možnost mít elektronický recept ale neměli by lékaře, který by byl schopen jim ten recept napsat,“ řekl Radiožurnálu praktický lékař Roman Houska ze Sdružení praktických lékařů.

Stejný názor zastává také Česká lékařská komora. Navíc dodává, že už teď mají některé kraje v republice velké problémy s nedostatkem lékařů. Po zavedení elektronických receptů vyhrožuje svým odchodem řada starších praktiků, která si s počítači příliš nerozumí. Zůstanou po nich prázdné ordinace, a nebude je kým nahradit.

O elektronickém receptu už informuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na webových stránkách www.sukl.cz/erecept.

Kritici eReceptu dále upozorňují, že pro doktory bude systém elektronického předepisování receptů ztrátový a budou muset část platit ze svých kapes. Kromě nových systémů a internetového připojení budou doktoři potřebovat i elektronické podpisy.

Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách uvádí, že bude lékařům peníze vyplácet úhradovou vyhláškou. Resort proplatí doktorům 1 korunu 70 haléřů za každou položku na elektronickém receptu. Peníze budou od ministerstva chtít i lékárny.

„Budeme chtít minimálně podobné finance jako dostanou lékaři. My ty náklady budeme mít ještě vyšší, takže budeme chtít minimálně tu korunu sedmdesát,“ říká Lubomír Chudoba, předseda České lékárnické komory.

Podle Chudoby navíc není přechod na eRecept ze strany ministerstva zdravotnictví zdaleka připraven.

„Ta legislativa není připravená. Není popsáno vyhláškou jaké budou ty situace, kdy lékař nebude muset vystavovat recept v elektronické formě. Nevíme to, co bylo slibováno od začátku, jakým způsobem budou vyřešeny nástavbové funkce. Společně s kolegy asociací, které zastupují majitelé lékáren jsme se rozhodli, že zašleme panu ministrovi zdravotnictví otevřený dopis, kde ho upozorníme, že je potřebné aby co nejdříve ty provádějící vyhlášky k dispozici a odpřipomínkovány a až na základě toho, jak budou vypadat může SÚKL doporučovat jaké změny mají provádět,“ dodává Chudoba.

Elektronické občanky, e-recepty, e-neschopenky. Stát slibuje omezit administrativu

Číst článek

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uvádí, že zatím běží přechod k eReceptu podle plánu. Podle mluvčí ústavu Lucie Přinesdomové už teď předepisují elektronickou preskripci lékárny i lékaři po celé republice a za pár měsíců začne první celoplošné pilotní testování celého systému.

„Recept, respektive jeho identifikátor budou pacienti dostávat pomocí sms, aplikace, emailu nebo papírové průvodky. Máme za tím do projektu zapojeno 6 tisíc lékařů, 7 tisíc lékárníků a asi 2 tisíce lékáren po celé republice. Už v průběhu letních měsíců bude pilotní provoz, současně proběhnou i zátěžové a výkonové testy a od listopadu bude recept už v plném a ostrém provozu,“ řekla Přinesdomová.

Elektronický recept bude v Česku podle zákona povinný od 1. ledna 2018. Ministerstvo zdravotnictví na zaslané otázky neodpovědělo. Na svých webových stránkách ale uvádí, že o posunutí data nebo o zrušení eReceptu nebude diskutovat. Argumentuje tím, že původně měla být elektronická preskripce v provozu už v roce 2013. Na vyhlášce, která bude povolovat doktorům výjimky v používání eReceptu nyní prý v těchto dnech úředníci pracují.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme