Soud definitivně osvobodil Vladimíra Sáňku, který šířil radikální islámskou knihu

Bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka nebude potrestán kvůli případu šíření radikální islámské knihy. Pražský městský soud ho v pátek definitivně zprostil obžaloby. Sáňka vinu dlouhodobě odmítá. Jeho případ souvisí s razií tehdejšího protimafiánského útvaru v pražských muslimských centrech v roce 2014.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Sáňka, místopředseda ústředí Muslimských obcí

Vladimír Sáňka, místopředseda ústředí Muslimských obcí | Foto: Jana Šustová

Kauza se týká vydání knihy od Bilala Philipse s názvem Základy tauhídu - Islámský koncept boha. Její autor nesmí do některých západních zemí, kniha je v některých státech také zakázána. Podle výroční zprávy o extremismu vydávané českým ministerstvem vnitra kniha propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím.

Soud osvobodil exšéfa pražské muslimské obce v kauze kontroverzní islámské knihy

Číst článek

Sáňka byl obviněn ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Toho se podle policie dopustil tím, že zajistil překlad, vydání a distribuci knihy. Soud Sáňku zprostil obžaloby v roce 2016. Tento rozsudek však odvolací soud zrušil a vrátil případ k dalšímu dokazování. Druhý zprošťující verdikt z letošního února byl tento pátek potvrzen.

Policie v roce 2014 vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam.

Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Nelíbilo se jim například to, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. Podle vnitra byl zásah v pořádku. Soudy později odmítly řešit žalobu Ústředí muslimských obcí, v níž se domáhalo konstatování, že modlitba byla narušena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme