Změna v systému podpory uprchlíků. Stát přispěje pouze lidem žijícím pod životním minimem

Ministerstvo práce má v evidenci zatím asi 12 000 bytů pro uprchlíky. Bydlení pro celkem 31 500 lidí přihlásili jeho majitelé. Nejvíc zapsaných bytů je v Praze, nejméně na Vysočině. Informovalo o tom tiskové oddělení ministerstva. Registr bytů pro uprchlíky resort spustil 11. dubna. Od července se podpora uprchlíků mění. Humanitární dávku mohou získat lidé s příjmem pod životním minimem a stanovenými náklady na bydlení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci z Ukrajiny v prostorách krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině

Běžencům, kteří mohou pracovat, bude stát hradit nouzové ubytování pět měsíců | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: Profimedia

Podle organizací na pomoc příchozím je nová podpora nízká a její nastavení motivuje k práci načerno. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje nový přístup za transparentní a férový.

„V současné době je evidováno 12 031 bytů pro celkem 31 459 osob - na uzavřených smlouvách k evidovaným bytům,“ sdělilo ministerstvo.

Nízkopříjmové rodiny mají pocit, že kvůli Ukrajincům na ně nezbyde. Ale to nezbylo ani dřív, říká Antonová

Číst článek

Podle jeho údajů majitelé v Praze zapsali 2429 bytů pro 5905 lidí. Následuje Středočeský kraj s 1808 byty pro 4620 osob, Jihomoravský kraj s 1204 byty pro 3265 uprchlíků a Ústecký kraj s 1034 byty pro 2778 příchozích. Nejméně bytů v evidenci je na Vysočině, a to 402 pro 1182 osob.

Běžencům, kteří mohou pracovat, bude stát hradit nouzové ubytování pět měsíců. Poté si ho musí platit sami, nebo se musí přestěhovat. Zdarma ho dál budou mít jen děti, senioři či postižení. Solidární příspěvek lidem, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě příchozí ubytovali, se přestane od července vyplácet.

Na humanitární dávku budou mít nově nárok jen uprchlické domácnosti s příjmem pod životním minimem a náklady na bydlení, které stanovila vláda na 3000 korun na měsíc na osobu v evidovaném bytě a 2400 korun jinde.

Nerovný přístup

Podle sociologa a člena Národní ekonomické rady vlády Daniela Prokopa v nouzovém ubytování v zařízeních pobývá teď asi 70 tisíc uprchlíků a 40 tisíc v solidárních domácnostech.

‚Byl jsem z toho rozbitý.‘ Teenageři z Ukrajiny v Česku živí rodinu, propadají sítem i bojují o nocleh

Číst článek

Podle něj je tu riziko šedé ekonomiky místo posouvání uprchlíků do zaměstnání. Také podle organizací na pomoc příchozím nové nastavení motivuje k práci načerno. Výhrady měla i vládní zmocněnkyně pro lidská práva, Praha či zaměstnavatelé. Podle nich podpora neodpovídá výši nájmů a řadě lidí hrozí ztráta bydlení.

„Je tady samozřejmě nějaká míra sociální podpory v rámci výjimečné humanitární situace, zároveň odečítáme logicky tu výši příjmu daného člověka. Stejně přistupujeme i k českým občanům. Přístup má být takhle transparentní, férový,“ řekl ministr práce.

Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni přístup ale rovný není. Popsal, že samoživitelka se dvěma školáky a s čistým výdělkem 12 000 korun z menšího města, kde platí za nájem 13 000 korun a za energie 5000 korun, získá od státu 13 300 korun na bydlení a k tomu dětské přídavky a další podporu.

Stejná uprchlická domácnost dostane 7800 korun, po úhradě bytu zbude třem osobám na měsíc 1800 korun. Podle Hůleho nastavením pomoci vláda podporu „znovu hodila na solidární domácnosti“.

Jurečka řekl, že situaci bude resort vyhodnocovat a pravidla případně podle vývoje upraví. „Uvidíme, k jakým opatřením dále přistoupíme v rámci změn, které budeme chystat v rámci Lex Ukrajina VI pro příští rok,“ nastínil ministr.

ČTK, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme