Ústavní soud odmítl podnět Pirátu a Starostů, navrhovali alternativní přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud odmítl podnět Pirátů a Starostů a nezávislých, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu, ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezabývali. Stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odjezd volebního autobusu koalice Piráti a Starostové. Vít Rakušan a Ivan Bartoš.

Piráti a Starostové se nejprve u Nejvyššího správního soudu domáhali vyslovení neplatnosti zvolení tří opozičních poslanců, měl je nahradit koaliční politici | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stížnost dostal jako soudce zpravodaj na starost Jan Filip, odborník na ústavní právo a volební systémy, který je jako zpravodaj podepsaný pod loňským diskutovaným nálezem k volebnímu zákonu. Právě v reakci na Filipův nález, podpořený většinou pléna ÚS, se měnila právní úprava. 

Jak si Piráti a STAN rozdělí sedm ministerstev? Poměr bude 4:3 pro Starosty, potvrdil Bartoš

Číst článek

Následný spor se týkal výkladu ustanovení paragrafů 48 a 50 volebního zákona, který nově upravuje přepočet hlasů na mandáty. Podle Pirátů a Starostů jde právní úprava proti smyslu předešlého nálezu, ve kterém ÚS zdůraznil zásady rovnosti volebního práva a rovnosti šancí kandidujících subjektů a zrušil například rozdělování mandátů za použití d´Hondtovy metody. 

„Je zřejmé, že přijatá interpretace rozdělení mandátů optikou ústavněprávních záruk a principů nemůže obstát, stálo v návrhu, ve kterém se psalo také o „extrémním rozporu s principy spravedlnosti“.

Výměna poslanců

Piráti a Starostové se nejprve u Nejvyššího správního soudu domáhali vyslovení neplatnosti zvolení Ondřeje Babky (ANO) v Jihočeském kraji, Karly Maříkové (SPD) v Karlovarském kraji a Jaroslava Dvořáka (SPD) ve Zlínském kraji.

Pokud bych se vzdal mandátu, potěšil bych voliče ostatních stran, ale určitě ne vlastní, říká Farský

Číst článek

Podle návrhu měl soud za zvolené poslance prohlásit kandidáta Pirátů a STAN na Vysočině Miloně Slabého (STAN), kandidátku SPD v Jihomoravském kraji Petru Svedíkovou Vávrovou a kandidáta SPD v Olomouckém kraji Pavla Jelínka. 

Nejvyšší správní soud však dospěl k závěru, že výklad zákona navrhovaný Piráty a Starosty není správný. Podle specializovaného senátu neodpovídá systematice volebního zákona ani účelu konkrétních ustanovení.

Nyní odmítnutá ústavní stížnost směřovala právě proti rozhodnutí volebního senátu. Piráti a STAN se domnívali, že jejich interpretace umožní převedení více mandátů do druhého skrutinia a že přerozdělení mandátů bude více odpovídat počtu odevzdaných hlasů. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme