Sokoly povede Martin Chlumský, při volbě starosty České obce sokolské neměl protikandidáta

Sokolové mají nového starostu. Je jím Martin Chlumský, dosavadní první místostarosta Sokola, který byl po rezignaci starostky Hany Moučkové pověřen dočasně vedením organizace. Ve funkci bude do roku 2025, kdy se uskuteční nový volební sjezd. Chlumský už dříve uvedl, že se chce ve funkci zaměřit na obnovu důvěry členské základny i veřejnosti po kauze bankovního a úvěrového podvodu, který organizaci způsobil škodu 46 milionů korun.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:12 27. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Chlumský byl zvolený novým starostou, jeho funkční období zatím bude do roku 2025

Martin Chlumský byl zvolený novým starostou, jeho funkční období zatím bude do roku 2025 | Zdroj: Česká obec sokolská

Novým starostou České obce sokolské (ČOS) je Martin Chlumský. Dosavadního 1. místostarostu zvolilo do čela spolku 69 ze 75 hlasů přítomných členů výboru.

Další rezignace v čele Sokola. Z funkce odstoupil jednatel Těšitel, chce zklidnit situaci v organizaci

Číst článek

„Vážím si důvěry a funkci starosty přijímám s pokorou. Čas, který mám do konce řádného období, je relativně krátký, ale přesto budu dělat maximum pro dobré jméno Sokola. Základem je důvěra, transparentnost v procesech řízení, důsledná kontrola a otevřená komunikace,“ řekl Chlumský s odkazem na konec mandátu v roce 2025, kdy bude nové vedení Sokola volit řádný volební sjezd.

Prvním místostarostou se stal Miroslav Kroc. Pozici místostarostky předsednictva získala Kamila Šrolerová a členem předsednictva byl zvolen Jaroslav Postl.

Volba nového starosty a části vedení Sokola probíhala ve stínu kauzy, která k organizaci připoutala výraznou pozornost médií ale i širší veřejnosti. Z České obce sokolské se totiž postupně ztratilo na 46 milionů korun.

Kdo je nový starosta České obce sokolské?

Martin Chlumský je dlouholetým ředitelem sokolské školy. Předtím byl učitelem na gymnáziu a externě působil na Katedře tělesné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Za působení bývalé starostky Hany Moučkové byl prvním místostarostou Sokola a od března obec dočasně vedl. Nově jeho vedení posvětil Výbor ČOS. Chlumský už dříve uvedl, že jeho cílem je obnovit důvěru členské základny i veřejnosti a chce zařídit i zdárný průběh všesokolského sletu.

Ty měla podle dosavadního vyšetřování zpronevěřit Eliška C. – asistentka někdejší starostky Hany Moučkové. Když došlo k odhalení jejího činu, spáchala asistentka podle vedení obce sebevraždu. Moučková následně rezignovala na mimořádném březnovém jednání výboru.

Na tomtéž jednání výboru rezignoval i další člen předsednictva Jan Boris Uhlíř. Současným 11 členům předsednictva sokola výbor vyslovil důvěru. Na vlastní žádost skončil i ředitel kanceláře sokolské obce Marek Tesař, jako důvod uvedl chování a postoj k Moučkové.

Kauza uniklých milionů

S ohledem na úvěrový a bankovní podvod přijímal Výbor ČOS také rozpočet na letošní rok. Ten je vyrovnaný s obratem 138 milionů korun. Podle mluvčího Radka Smekala se v něm počítá, mimo jiné díky škrtům v projektech a rozpočtech jednotlivých odborů, i se splacením jednoho z úvěru na 12 milionů korun a kontokorentu, který je pozůstatkem sledované kauzy.

Pomohou odhalit milionovou krádež? Sokolové získali dokumenty o uzavřených úvěrových smlouvách

Číst článek

„K rozpočtu jsme přistoupili tak, aby byla minimálně zasažena činnost žup a jednot,“ řekl šéf rozpočtové komise Martin Vlk.

Jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz a Radiožurnál, Sokolové podnikli od odhalení případu i řadu dalších kroků, aby pro příště opakování podobné situace zabránili. K nalezení dalších možných slepých míst, kudy by mohly peníze unikat, jim má pomoci třeba forenzní audit, jehož zhotovitele už Sokolové vybrali. Bude jím firma KPMG a s výsledky by měla seznámit členy Výboru ČOS na jejich mimořádném zasedání v září.

Stejný výbor bude volit také nového jednatele obce za Josefa Těšitele, který v důsledku zmiňované kauzy rezignoval v polovině dubna.

Sokolové vybrali v pražském Tyršově domě nového starostu, je jím Martin Chlumský. Od března byl pověřený dočasným vedením Sokola po rezignaci někdešjí starostky Hany Moučkové | Foto: Tomáš Pika | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zpronevěřené peníze podle Chlumského pocházely z účtů s jistinou za nájem Tyršova domu a rozpočtovou rezervou. Tedy těch, které byly mimo denní dohled spolku. Z těchto účtů mělo souhrnně uniknout podle vedení sokola na 10 milionů korun.

50 milionů fuč. Podle reportéra je otázkou, zda asistentka u Sokolů ‚jela‘ v podvodech sama

Číst článek

Zbylých 36 milionů korun pocházelo z úvěrových smluv, které uzavřela Eliška C. – údajně bez vědomí předsednictva – s Komerční bankou. Už dříve jsme přitom informovali o tom, že jako asistentka neměla Eliška C. podpisové právo, což ostatně při rozhovoru potvrdil také Chlumský.

Česká obec sokolská ve svých dřívějších prohlášeních upozorňovala, že v případu figurují zfalšované dokumenty, které oklamaly banku a zřejmě i účetní spolku.

Po volbě Chlumský jen krátce poznamenal, že úvěrové smlouvy nesou digitální podpis obou bývalých statutárů Sokola – tedy někdejší starostky Hany Moučkové a jednatele Josefa Těšitele. Jak se jejich digitální podpis na smlouvy dostal je předmětem vyšetřování policie.

Policejní mluvčí Jan Daněk se nechtěl ani v tomto týdnu k případu blíže vyjadřovat, pouze uvedl, že vyšetřování kauzy stále probíhá. Policie dosud nevyloučila, že by v kauze mohlo figurovat více podezřelých.

Už na začátku měsíce mluvčí Daněk pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál uvedl, že se policii povedlo zajistit v pozůstalosti Elišky C. také movitý majetek, jehož přesnou hodnotu dosud policie nezná. „V případě prokázání, že majetek pochází z trestné činnosti, může být výtěžek z jeho prodeje použit pro potřeby náhrady škody,“ řekl s tím, že hodnota majetku bude známa až po jeho dražbě.

Odkud mizely peníze?

Podle šéfa České obce sokolské (ČOS) Martina Chlumského nepocházejí ukradené peníze z žádných dotací. Zdroje jsou podle dosavadního šetření sokolů tři:

  • Úvěrové a kontokorentní smlouvy: asistentka Eliška C. měla největší část peněz získat ze tří uzavřených úvěrových smluv v celkové hodnotě 36 milionů korun i s úroky
  • Jistina za nájem Tyršova domu: zhruba 3,5 milionu korun vyvedla Eliška C. také z účtu, na kterém ležela jistina za nájem Tyršova domu
  • Rozpočtová rezerva: posledních zhruba 6 milionů korun asistentka ukradla také z účtu, kde měla ČOS rozpočtovou rezervu

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme