Navýšení rodičovské, přihlášky na střední školy i strategické projekty. Pavel podepsal novely zákonů

Rodičovský příspěvek se zvýší od ledna o 50 000 korun na 350 000 korun. Růst se bude týkat pouze rodičů dětí narozených od začátku příštího roku a hraniční doba výplaty dávky se zkrátí o jeden rok na tři roky. Uchazeči o studium na střední škole si od příštího roku budou moci podávat tři přihlášky místo dvou. Obě novely a i několik dalších podepsal v pátek prezident České republiky Petr Pavel. Informoval o tom na webu Hrad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel při slavnostním uvítání u příležitosti setkání prezidentů V4

Prezident Pavel v pátek podepsal několik novel (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zvýšení rodičovského příspěvku odpovídá podle důvodové zprávy polovině inflace zaznamenané od posledního růstu dávky v lednu 2020 do letošního března, tedy o 16,5 procenta. V případě narození dvojčat a vícerčat budou rodiče od ledna pobírat podle schváleného návrhu 525 000 korun.

Rodičovský příspěvek se má zvýšit na 350 tisíc korun, schválil Senát. Novelu ještě musí podepsat prezident

Číst článek

Dopady na státní rozpočet budou činit příští rok podle zdůvodnění zhruba 400 milionů korun. O rok později to bude 2,2 miliardy korun, v roce 2026 přibližně čtyři miliardy korun a v dalších letech 5,5 miliardy korun.

Předloha má v dalších částech zjednodušit komunikaci s úřady práce. Žadatelé o příspěvek na bydlení i jeho příjemci nebudou muset dokládat své náklady na energie. Úředníci si je zjistí sami od dodavatelů. Zpřesnění čeká pravidla pro dokládání nároku na příspěvek dvakrát ročně a počítá se s urychlením vyřizování.

Změny mají snížit administrativu a ulevit přetíženým úřadům práce. Nově lidé nebudou muset kvůli dávkám dodávat úřadu ani potvrzení od školy o nezaopatřenosti dětí. Údaje získá z registru zdravotního pojištění. Autoři předlohy ale zdůraznili, že lidé dál budou moci dodávat vše i papírově.

Tři přihlášky

Díky novele školského zákona budou moci žáci podat tři přihlášky na střední školy. Přijímací řízení se bude příští rok konat v pátek 12. a v pondělí 15. dubna, nikoli dva dny po sobě, což uchazečům usnadní možnost přesunu k přijímacím zkouškám na školy v různých místech země.

Tři elektronické přihlášky a vlastní pořadí středních škol. Ministerstvo chystá změny v přijímacím řízení

Číst článek

Informační systém pro podávání elektronických přihlášek má zajistit Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), což je příspěvková organizace ministerstva školství. Spustit jej má ve spolupráci s ministerstvem nejpozději k 15. lednu 2024.

Přihlášky bude nutné poslat do 20. února, nikoli do konce února. Střední školy podle novely nově nebudou muset zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání, výsledky přijímacího řízení zveřejní v informačním systému v den určený vyhláškou ministerstva školství.

Nově budou uchazeči moci předkládat přihlášky elektronicky a vyznačit na nich pořadí, kterým školám dávají přednost. Toto rozřazení se uskuteční podle předkladatelů novely společně pro řádný i náhradní termín zkoušek.

„Tak se eliminuje období nejistoty uchazečů, jejich zákonných zástupců, ale i přijímajících škol, kdy nebylo zřejmé, zda uchazeči byli přijati či přijatí budou, zda na školu nastoupí či nikoli,“ zdůvodnili změnu tvůrci novely.

Investiční pobídky

Prezident také odsouhlasil, že vláda bude moci nově projednávat jen takové investiční pobídky, které se budou týkat strategických projektů. Výjimkou budou jen investice v regionech s vyšší nezaměstnaností.

Novela má podle ministerstva průmyslu a obchodu pomoci získat nejpřínosnější investice, posílit ekonomickou odolnost ČR a proces pobídek zjednodušit a odpolitizovat.

PRŮZKUM: Lidé oznámkovali prezidenta Pavla trojkou. Hodnotili ho lépe než jeho předchůdce Zemana

Číst článek

Z liniového zákona, který má za cíl urychlit výstavbu hlavně silnic, dálnic a železnic, se do budoucna stane zákon o urychlení výstavby strategické infrastruktury. Vztahovat se bude nově i na stavby pro energetickou bezpečnost související s jadernou energetikou a usnadní i otevírání a těžbu strategických ložisek kritických surovin včetně štěrkopísků a kamene.

Předloha má podle původního vládního návrhu hlavně zajistit, aby nejvýznamnější stavby dálniční, železniční a vodní dopravní infrastruktury získaly ze zákona stavební povolení do čtyř let.

Prezident Pavel také schválil, že limit pro odměny obecních a krajských zastupitelů nově stanoví místo vládního nařízení od příštího roku zákon, který současně zavede i pravidelnou valorizaci těchto odměn. Novela zavádí pouze horní hranici odměn pro zhruba 60 000 zastupitelů. Konkrétní výši budou stejně jako dosud stanovovat jednotlivá zastupitelstva.

Služby a výrobky dodávané na trh budou muset mít takovou podobu, aby je mohli využívat také lidé se zdravotním postižením, senioři nebo osoby bez znalosti češtiny. Nová povinnost nastane pro podnikatele v polovině roku 2025 a bude se vztahovat například na bankomaty a na dopravní a finanční služby.

Internetové nákupy

Poskytovatelé platebních služeb budou muset od příštího roku poskytovat finanční správě informace o platbách za přeshraniční internetové nákupy. Příslušnou novelu zákona o dani z přidané hodnoty v pátek také přijal prezident Pavel.

Stížností na online tržiště přibývá. Někteří prodejci se neoprávněně snaží krátit záruční lhůty

Číst článek

Novela převádí do českého práva evropskou směrnici, která má přispět k účinnějšímu boji proti podvodům při platbách DPH. V účinnost má vstoupit k 1. lednu příštího roku.

Evropská úprava předpokládá, že nástrojem pro účinnější boj s daňovými podvody bude Centrální elektronický systém platebních informací (CESOP). Systém bude shromažďovat informace od národních správců daně a tyto informace pomohou odhalit případné nedoplatky DPH při přeshraničních transakcích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme