V Polici nad Metují opravují budovu někdejší školy, více než 200 let starou, takzvanou Dřevěnku
V Polici nad Metují pokračují opravy historické Dřevěnky. To je barokní patrová roubená budova se šindelovou střechou, postavená v roce 1785. Sloužila jako škola, teď je v ní expozice muzea ukazující nejen tehdejší školní třídu, ale také původní latríny. Teď řemeslníci v Dřevěnce vyměňují části oken a upravují fasádu.
V historické Dřevěnce v Polici nad Metují na Náchodsku, bývalé škole, je rušno. Jeden z řemeslníků právě brousí venkovní sloup.
Vydáváme se za Jaroslavem Mikyskou, který má na starosti truhlářské práce a v ruce zrovna drží jedno z oken. „Sejmeme starý nátěr a vyspravíme okna, protože někde jsou už opravdu v dezolátním stavu a shnilá. Také parapety jsou shnilé. Tak části vyměníme, zatmelíme a opravíme.“
,Symbolické místo.‘ V Kozojídkách zachránili starou sušírnu tabáku, po rekonstrukci jí najdou nové využití
Číst článek
„Dále napustíme základním olejem a potom se to natírá dalšími dvěma nátěry,“ vysvětluje Jaroslav Mikyska.
A dodává, v čem jsou práce v historické Dřevěnce jiné, než na jaké jsou zvyklí. „Většinou se spíše zabýváme novou prací a ne tolik oživováním starých věcí. Ale určitě je to zajímavé. Na rámech oken jsme našli i původní zelenou barvu, takže byla snaha ji obnovit.“
Zatímco truhláři už mají skoro hotovo, téměř všechna okna už jsou zeleně natřená a zatmelená, tak práce na fasádě budovy ještě nejsou těsně před koncem.
„Fasáda prošla základním očištěním, včetně výplňových spár. A nyní probíhá doplňování novým materiálem do těch spár. Je to hlína se slaměnou řezankou,“ říká Jan Myška.
„Jsou tam dva typy oné výplně. Jeden je základní, kontaktní nátěr, a potom se dává hustější vrstva s onou již zmíněnou řezankou. A ta už vlastně vyplňuje celou spáru,“ upřesňuje Jan Myška.
Až řemeslníci tyto práce dokončí, bude následovat vápenný nátěr na celou Dřevěnku. Veškeré práce by v Polici nad Metují měly skončit v polovině srpna.