Extrémně nízké odškodné. Ústavní soud se opět zastal dítěte s autismem, které znásilnil spolupacient

Ústavní soud (ÚS) dal dítěti s poruchou autistického spektra šanci na vyšší odškodnění za opakované znásilnění, které se odehrálo při hospitalizaci v psychiatrické nemocnici. Pachatel, jeden z hospitalizovaných mladistvých, byl pravomocně odsouzen, podle verdiktu měl oběti zaplatit 150 000 korun z požadovaného půl milionu, ve zbytku nároku justice odkázala rodinu na civilní řízení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

„Vrchní soud opět dostatečně nepřihlédl ke stěžovatelčinu specifickému postavení zvlášť zranitelné oběti.“ (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle stížnosti podané k ústavnímu soudu šlo o nepřiměřeně nízkou sumu, která nezohledňovala okolnosti činu. Soudci ÚS ve věci rozhodoval podruhé a opět zrušil verdikt Vrchního soudu v Praze.

Krajský soud dítěti nejprve přiřkl jako odškodné 75 000 korun, což následně potvrdil právě i Vrchní soud v Praze. Ústavní soud verdikt vrchního soudu v roce 2021 po stížnosti zrušil, případ tak vrchní soud musel znovu otevřít.

ÚS tehdy uvedl, že suma je „excesivně (extrémně – pozn. red.) nízká“, v nálezu zdůraznil, že nelze snižovat odškodnění s argumentací, že oběť není schopná kvůli svému postižení plně chápat zásahy do svých práv.

Není také podle něj správné nutit oběť znovu se domáhat práv v civilním řízení - v podobných případech s mimořádnými okolnostmi je lepší vše vyřešit už v trestním řízení.

Vrchní soud následně rozhodl o dalších 75 000 korunách, kdy se zbytkem nároku (350 000 Kč) stěžovatelku opět odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních. Ústavní soud v úterý tento verdikt také zrušil.

„Vrchní soud opět dostatečně nepřihlédl ke stěžovatelčinu specifickému postavení zvlášť zranitelné oběti a přiznal jí znovu nízkou náhradu nemajetkové újmy. Za nezměněného stavu nerespektoval závazné závěry předchozího nálezu Ústavního soudu, a porušil základní právo stěžovatelky na nedotknutelnost osoby a soukromí, ve spojení s právem na soudní ochranu,“ konstatoval Ústavní soud na svém webu. Případ tak znovu míří na vrchní soud.

Policie znovu navrhla obžalovat psychiatra Cimického ze znásilnění pacientek, přihlásily se další ženy

Číst článek

Znásilnění se odehrálo v roce 2018. Oběti bylo tehdy 12 let. Od dětství se neztotožňuje s mužským pohlavím a vystupuje jako dívka.

Při hospitalizaci v psychiatrické léčebně bylo dítě umístěno na chlapeckém oddělení a s mladistvými, u kterých bylo zaznamenáno sexuálně nežádoucí chování.

Znásilnění se podle ÚS odehrálo opakovaně. Nález hovoří „přinejmenším“ o jednom pachateli, který byl usvědčen a odsouzen. Kromě povinnosti zaplatit odškodnění soudy pachateli uložily 18 měsíců vězení s podmínečným odkladem na tři roky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme