Odchody dětí z dětských domovů bývají komplikované. Pomáhá jim i projekt Darujte hračku

Děti z dětských domovů mají složitější vstup do života, než jejich vrstevníci z fungujících rodin. Po odchodu z dětského domova musejí sami vedle práce řešit kromě bydlení i nákupy základních věci do domácnosti. V rámci projektu Darujte hračku jim můžete vánoční přání v podobě žehličky nebo povlečení splnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Startovací byt

Startovací byt | Foto: Dětský domov Krompach

Některé děti odcházejí z dětských domovů v 18 letech, další v 26 letech, kdy přestanou studovat. Pak řeší otázku, kam dál. „Těch variant stát moc nenabízí, nabízí pouze domy na půl cesty,“ uznává Soňa Cpinová z ministerstva školství.

Řešení tak můžou nabídnout samotné dětské domovy. Třeba Ludmila Halová, vychovatelka z Dětského domova ve Vizovicích na Zlínsku, se domlouvá na provizorním bydlení s městem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s odchodem dětí z dětských domovů a projektu Českého rozhlasu Darujte hračku mluvila Veronika Hlaváčová

„Je to individuální na každém dětském domovu, jak si to zařídí. My třeba máme s městem domluveno, že jsou tady sociální byty, ve kterých za sníženou částku můžou bydlet. Pokud dítě opravdu nemá kam jít, nemá žádného příbuzného, tak bydlí tady v sociálním bytě,“ vysvětluje vychovatelka.

Markéta Jankovská z Dětského domova v Krompachu na Českolipsku zase mluví o startovacím bytě přímo v jejich areálu. Děti se v něm učí bydlet samostatně.

„Nejprve jsme tady ubytovali jednu dívku a dva chlapce. Dívka teď odcházela do života, takže ta už tady s námi není. Našla si partnera a nastěhovala se k němu. Jsou tady dva chlapci, kteří si samostatně hospodaří se svým volným časem, sami si tady vaří, sami si perou a tak dále,“ popisuje Markéta Jankovská.

Dětem z dětských domovů i letos pomáhá Český rozhlas a to prostřednictvím projektu Darujte hračku. Právě hlavně starší děti si přes něj přejí vybavení do domácnosti od povlečení po žehličky.

Autor projektu Pavel Klempíř ale dostává i další nabídky. „Ozve se nám spousta posluchačů, kteří řeknou – já bych mohla jednu nebo dvě holky u nás zaměstnat, mohla bych dát práci klukovi. Nebo rodina zavolala a řekla – máme dvougenerační dům, jsme tam sami, myslíme, že bychom tady dokázali dát ubytování dvěma lidem,“ přibližuje Klempíř.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme